Několik způsobů, jak zbavit ovoce a zeleninu plísní a chemikálií

Kuchyně 04. srpna 2020 | 08:40 — Marie Drahá
Stále máte ve zvyku utřít čerstvě utržené jablko do trička a s chutí se do něj zakousnout? Přestože jste ovoce z vlastní zahrádky neošetřovali chemicky, měli byste vědět, že ani toto stravování nepatří k těm nejzdravějším. Důvodem jsou plísně a další nečistoty, které na jablku zůstaly.
Další 3 fotografie v galerii
Ovoce i zeleninu je nutné před konzumací důkladně očistit / Pixabay

Hygienici už roky upozorňují na to, jak jsou pesticidy v potravinách zdraví škodlivé a že je třeba s nimi účinně bojovat. Zbavit ovoce a zeleninu chemie a dalších škodlivin naštěstí není nijak složité. Jde spíš jen o to zvyknout si, že zdravé stravování má svůj čas.

Teplé vodě se vyhněte

Podle výzkumů 60 až 80 % pesticidů zbavíme ovoce a zeleninu tím, že je důkladně opláchneme ve studené vodě. Čím vícekrát, tím lépe. Voda však musí být skutečně studená, v případě teplé toto opatření neplatí.

Co se zbývajícímí škodlivinami? Protože jsou přípravky z drogerie vůči chemii vesměs neúčinné, navíc nejsou pro kontakt s potravinami příliš vhodné, je nejlepší sáhnout do spíže a ovoce a zeleninu očistit některým z osvědčených domácích čističů.

Nejúčinnější je ocet

Nejúčinnější je v boji proti pesticidům jednoznačně ocet. Dokáže zlikvidovat téměř 100 % bakterií. Je jasné, že bychom si na jablku nebo rajčatech máčených v octu příliš nepochutnali, proto je lepší připravit před každou konzumací ovoce a zeleniny octovou lázeň. Stačí zředit ocet v poměru 1 : 3 s vodou a potraviny do tekutiny namočit. Měly by se v ní ovšem luhovat minimálně 15 minut. Poté je opláchneme vodou a můžeme si být jisti, že naše tělo nepřijímá nic, co by mu výrazně neprospívalo.

Chemie zbaví sůl i citron

Podobné čisticí účinky má také sůl, kterou je možné nasypat do vody a ovoce a zeleninu v ní alespoň chvilku vymočit. Doporučená dávka jsou 2 lžíce soli na 4 hrnky vody. Sůl má tu výhodu, že se dostane i do těch nejmenších štěrbin a prasklin. Stejně dobrá je v boji s pesticidy také citronová šťáva.

Vrchní slupka musí pryč

Z uvedených ingrediencí je možné si také vyrobit sprej, kterým potraviny postříkáme, necháme alespoň pět minut působit a nakonec opláchneme pod studenou vodou. Nechcete čekat vůbec? Pak zbavte ovoce či zeleninu alespoň vnější vrsty včetně listů, čímž množství bakterií a pesticidů výrazně snížíte. Dále čtěte: Dřevěná prkénka nestačí jen oplachovat pod vodou. Nebezpečné bakterie z nich tak nezmizí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hana Zagorová je v nemocnici kvůli komplikacím s koronavirem. Vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu o ni mají fanoušci strach

Fakta o psech, o kterých jste možná ještě neslyšeli nebo si...

Pokud chcete na jaře rozkvetlou zahradu, na zasazení...

Že váš dům trpí nadměrnou vlhkostí, poznáte docela...

Dopřejte své kočce doma malý ráj. Vyrobte jí místo k...

Světelné řetězy dodají interiéru příjemnou atmosféru....

Vřesy jsou typicky podzimní rostlina. Jejich pěstování v...

Zavřít reklamu