Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si vystačíte s jedinou surovinou

Koupelna 07. srpna 2020 | 08:49 — Helena Malá
Naleštěná zrcadla, zářivé vodovodní baterie i sprchové růžice i dokonale čistá toaleta i umyvadlo. Tak by měla vypadat perfektně uklizená koupelna. Není to nic složitého a ještě to zvládnete pomocí jednoho jediného čističe. Ten si můžete buď koupit, nebo si ho doma vyrobit.
Další 3 fotografie v galerii
Octový čistič si lze připravit i doma, není to nic složitého / Depositphotos

Tajemství uklizené koupelny spočívá v octovém čističi. Jde o naprosto univerzálního pomocníka, který si poradí s nánosy vápence, močovým kamenem i mýdlovými usazeninami. A ještě vám pomůže uvolnit odpady.

Octový čistič pořídíte v každé drogerii a stojí doslova pár korun. Pokud jste však fanoušky domácích produktů, klidně si jej vyrobte i sami. Musíte ale počítat s tím, že to zabere nějaký čas. Získáte ale stoprocentně přírodní a silný čistič, který se na rozdíl od saponátů dobře oplachuje.

Výroba domácího octového čističe

Pokud se rozhodnete si octový čistič vyrobit, musíte si obstarat pár věcí:

  • běžný kvasný 8% ocet
  • slupky ze dvou vymačkaných citronů
  • esenciální olej tea tree
  • vysokoprocentní alkohol
  • větší uzavíratelnou sklenici
  • rozprašovač s pumpičkou na hotový čistič

Do sklenice nalijte zhruba do poloviny ocet (někdo dává vodu s octem v poměru 1 : 1). Do octa vložte na kousky nakrájenou citronovou slupku. Časem docela nabobtná, tak nedávejte citronu příliš. Měla by být stále potopená. Přidat můžete i slupky z pomerančů nebo limetek. Uzavřenou sklenici dejte do temna.

Jednou týdně obsah sklenice točivým pohybem promíchejte, ať slupky lépe macerují a aroma se rovnoměrněji rozšíří do octa. Citrony postupem času překryjí silný pach octa. Nechejte takto uležet alespoň měsíc, ideálně však tři měsíce. Pak směs sceďte, přidejte malého panáka vysokoprocentního alkoholu a 10 kapek éterického oleje tea tree. Hotovou směs přelijte do láhve s rozprašovačem.

Čistí a leští zrcadla

Octový čistič vám výborně vyleští zrcadla. Nastříkejte na zrcadlo ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů.

Odstraňuje usazeniny mýdla ze sprchových závěsů

Čas od času je třeba vyčistit i sprchový závěs. Zbytkové mýdlo se smíchá s nečistotami a při nedostatečném větrání se může objevit i plíseň. U pevného sprchového koutu ze skla nebo plastu je postup jasný. Ale jak vyčistit závěs? Jeho čištění je naštěstí jednoduché – použijte do pračky trochu octového čističe a tekutý prací prostředek a navolte program na jemné prádlo. Pak už stačí závěs jen pověsit.

Pokud nechcete používat pračku, můžete závěs vyčistit i ručně. Dejte ho do kbelíku s teplou vodou, přidejte trochu octového čističe a nechejte odstát přes noc. Druhý den ráno závěs opláchněte a ještě mokrý pověste. Budete ho mít nejen čistý, ale provoníte si celou koupelnu.

Naleštěné chromové baterie, nerez i dlaždice

Nastříkejte octový čistič na znečištěný povrch ze vzdálenosti 15-20 cm. Setřete hadříkem bez chlupů nebo houbou. Nepoužívejte na přírodní mramor, břidlici nebo porézní povrchy z vápence.

Odstraňuje nánosy vápence z vodovodních baterií

Namočte hadřík nebo papírový ručník v koncentrovaném octovém přípravku a omotejte baterii na 10 minut. Po odstranění usazeniny setřete nebo opláchněte.

Sprchové růžice jako nové

Ponořte pochromovanou růžici do nádobky s roztokem ¼ litru přípravku a 1 litru vody a ponechte 15 min ve vroucí vodě. Pro plastové sprchy smíchejte stejné množství přípravku a horké vody a ponořte růžici na dobu jedné hodiny do roztoku. Růžici důkladně před použitím propláchněte. Pravidelné čištění každých 6 měsíců zabrání narůstání vápenatých usazenin.

Uvolňuje odpady a odstraňuje pachy z nich

Nasypejte hrstku jedlé sody do odpadu a zalijte ¼ l přípravku. Když přestane bublat, propláchněte horkou vodou. Pokud je potřeba, opakujte znovu, dokud odpad volně neodtéká.

Hřebeny a kartáče jako ze škatulky

Vložte kartáče i hřebeny do vodní lázně s octovým čističem. Nechejte je tam pár hodin ležet a pak je opláchněte pod tekoucí vodou. Budou opět hezky čisté.

Čistí WC mísy

Nalijte na stěny mísy a do mísy cca 100 ml octového čističe a nechejte působit minimálně 15 minut, poté očistěte kartáčem a spláchněte. Pokud chcete odstranit usazeniny vodního kamene ze dna mísy, pokuste se nejprve vytlačit WC kartáčem většinu vody z mísy do odpadu. Poté nalijte do mísy cca ¼ litru čističe a nechejte působit nejlépe přes noc. Poté očistěte kartáčem a spláchněte. O tom, jak při výběru dlažby do koupelny nešlápnout vedle, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tady velím já. Budoucí královna Kate Middleton je moderní matriarchou

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...