Dostaňte atmosféru podzimu i do vašeho domova. Stačí si pohrát s barvami a doplňky

Interier 16. listopadu 2020 | 09:50 — Klára Sanders
Stačí se podívat na podzimní listí a hned vidíte, které barvy k podzimu patří. Pokud chcete mít kousek podzimu i u vás doma, vyzdobte si domácnost teplými podtóny barev. Pak už přidejte jen pár doplňků a podzim je tu.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na podzim si vyzdobte domácnost teplými podtóny barev / Depositphotos

Ne každý má podzimní období v oblibě. Pro mnohé je to jen nepříjemné období plné plískanic, mlh a chladného počasí. Co je ale na podzimu nádherné? Bezesporu jeho barvy. 

Podzimní barvy

Žlutá

V podzimním období je dobré používat spíše tlumenější odstíny žluté, jako je medově žlutá, okrová či zlatá. Žlutá barva interiér projasní. Vyzařuje silnou energii a posiluje dobrou náladu. Skvěle se doplňuje a kombinuje s dalšími barvami.

Oranžová 

Tóny oranžové jsou nejvýraznějšími barvami podzimu. Oranžová barva pomáhá zahánět špatnou náladu, vyzařuje radost, působí energicky a navozuje pocit tepla. Interiér dokáže rozzářit. Je však vhodné ji použít spíše na menší doplňky v sytějších odstínech. Hezky se sladí se zemitějšími barvami. 

Červená

Do interiéru vnese červená barva energii a vitalitu, povzbuzuje, ale také může dráždit. V sytých tónech ji proto raději využívejte jen pro menší plochy. S červenou barvou je třeba nakládat opravdu velmi opatrně. 

Hnědá

Interiér v barvách podzimu se bez hnědé barvy rozhodně neobejde. Hnědá působí klidně, přátelsky a nenuceně a pozitivně ovlivňuje psychiku člověka. Pozor! Příliš tmavé barvy však ubírají světlo a zmenšují prostor, proto byste i s hnědou měli být opatrní. 

Dostaňte barvy podzimu do pokojů

Kuchyně

Kuchyně je prostor, kde primárně připravujeme jídlo. Používáme zde sporák, který symbolizuje oheň, a proto v místnosti musíme zacházet opatrně s červenou barvou. Ta nesmí převažovat. Žlutá barva naopak prostor zútulní a zateplí. I zde buďte s množstvím barvy opatrní. Teplotu ve žlutě vymalovaném pokoji totiž pocitově vnímáme až o 2 °C vyšší, což v průběhu vaření zřejmě neoceníme.

S oranžovou podpoříte chuť k jídlu a urychlíte trávení. Vyvolává pocit radosti a je tedy pro kuchyni skvělou volbou! Berte ohled především na barvu kuchyňské linky, která místnosti dominuje. Její barva spolu s barvou stěny musí ladit a harmonizovat, nesmí působit chaoticky a přeplácaně.

Bojíte se experimentovat? V tom případě doporučujeme zvolit neutrální barvy. Vymalujte klasicky na bílo a vyřádit se můžete na barevných doplňcích. 

Obývací pokoj

Teplé barvy se skvěle hodí do společenských prostorů určených k zábavě a společenským aktivitám. Červená barva nutí k akci a je tedy skvělou volbou pro obývací pokoj. Působí dynamicky, je energická a vzrušující. Umí ale také působit agresivně a bojovně, dokonce zvyšuje krevní tlak. Opět s červenou barvou zacházejte opatrně. Ideálně volte doplňky v této barvě, rozhodně nečerveňte všechny 4 zdi pokoje!

Jak už víme, žlutá barva nás pocitově zahřeje, podporuje komunikaci, navíc je to barva optimistická a úžasná pro duševní a tvůrčí kreativitu. Kromě obývacího pokoje se skvěle hodí třeba do pracovny. Zlepšuje koncentraci a dodává energii.

Oranžová navozuje dobrou náladu a je povzbuzující. Rodinné zázemí a pohodlí docílíte také díky hnědé barvě. Přírodní barva navozuje domácí atmosféru a prostředí.

Ložnice

Pro ložnici je barevným vítězem podzimu zelená! Je to uklidňující barva, která snižuje napětí, příznivě působí na srdce a stimuluje nervovou soustavu. Vyvolává pocit bezpečí a snižuje vnímání hlasitosti. Ideální atmosféra pro relaxaci a odpočinek.

I v ložnici se ovšem hodí podzimní barvy jako žlutá, oranžová a hnedá. V kombinaci se zelenými pokojovými rostlinami bude vaše ložnice přímo kouzelná.

Podzimní doplňky jsou všude kolem nás

Oživení interiéru je úkol hodný podzimního období. Nejsnadnější a nejefektnější cestou, jak toho dosáhnout, jsou nepochybně doplňky v podzimním duchu. Protože nám toto roční období nabízí dostatek přírodnin, byl by hřích je nevyužít. Z plodů a větví lze vytvořit krásné zdobené mísy, věnce nebo dekorativní svícny a vázy plněné jeřabinami. Na stůl se ale hodí také sušené květiny. Psali jsme také: Letošní trendy pro podzim a zimu v interiéru

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

Původ karet je obestřen tajemstvím a zákazy

Holandský ovčák je skvělým hlídačem, parťákem i...

Podle čeho vybírat psa pro starší lidi a která plemena jsou...

Netkaná textilie na zahradě ochrání stromy před mrazem a...

Pokud si pořizujete koťátko, je velmi důležité dopřát mu...

Klasický versus elektrický zavařovací hrnec. Vyberte si ten...

Zavřít reklamu