Vyzkoušejte historickou metodu zdobení nábytku. Při troše šikovnosti to zvládnete

Tipy a inspirace 20. ledna 2021 | 13:56 — Klára Sanders
Intarzie je výtvarné dílo vytvořené skládáním a lepením dýh různých barev a struktur. Tyto prvky se vyřezávají do geometrických obrazců nebo rostlinných či jiných konkrétních motivů a skládají se do různých vzorů, obrazců a ornamentů. Při troše šikovnosti to zvládnete i sami.
Další 3 fotografie v galerii
Intarzie je historická umělecká technika zdobení nábytku, která má své kořeny již ve starém Egyptě / Depositphotos

Intarzie je historická umělecká technika zdobení nábytku, která má své kořeny již ve starém Egyptě. Výroba intarzií je uměleckým řemeslem a obvykle se mu věnují profesionální truhláři a řezbáři, ale také amatéři. Pokud vám tedy nechybí notná dávka trpělivosti, nic vám nebrání v tom, abyste si zkusili nějaké hezké dílko sami vytvořit. Z materiálu budete potřebovat jen dýhu a základní truhlářské nářadí.

Příprava je velmi důležitá

Výchozím materiálem pro výrobu intarzií jsou dřevěné dýhy. Dnes se používají loupané a krájené dýhy o tloušťce nejčastěji 0,6 a 0,8 mm. Pro dosažení výsledného efektu se používají dýhy různých dřevin, díky čemuž se liší svým barevným odstínem. Změnu barvy lze docílit i mořením.

Než se do výroby intarzie pustíte, měli byste mít připravený pečlivý návrh, sestavený model a na škodu nejsou ani vyrobené kartonové šablony pro snadné přenesení na dýhy.

Vyřezevání tvarů

Zásadním krokem je vyřezávání požadovaných tvarů jednotlivých dílků. K tomu se využívají různé techniky řezby.

Řezání nožem – používají se ostré, různě tvarované řezbářské nože pro výrobu intarzií. Použít lze rovněž klasický odlamovací nožík či skalpel. Při řezání se nesmí na řezací nástroj příliš tlačit, jelikož dochází k odlamování dýhy. Doporučuje se jemnější, několikrát opakovaný řez, který poruší veškerá vlákna.

Řezání ruční pilkou – k řezání dýhy lze rovněž využít mechanické pilky. Oblíbená je takzvaná dýhořezka, což je pilka s jemnými zoubky ve tvaru vajíčka. Kvalitního čistého řezu lze dosáhnou rovněž použitím pilky lupenkové, díky které lze vyřezat i drobné ornamenty zakřivených tvarů.

Řezání elektrickou dekupírkou – v současné době se při výrobě intarzií používají rovněž nástroje elektrické. Příkladem je elektrická dekupírka, pomocí které lze vyřezávat rychle, přesně a rovnoměrně.

Řezání laserem – profesionální firmy zabývající se moderní intarzií používají k řezání laser. Díky němu jsou jednotlivé dílky dýhy vyřezané s maximální přesností a zajistí dokonalý výsledek.

Sestavování motivů

Ve chvíli, kdy jsou jednotlivé dílky z několika druhů dýhy přesně vyřezány, je třeba z nich sestavit požadovaný motiv. Dílky musejí být vyřezány s maximální přesností, aby se mezi nimi po složení obrazce nevyskytovaly velké mezery. Sestavený obrazec se dočasně spojí pomocí papírové lepicí pásky, která umožní manipulaci s celým dílem.

Výslednou intarzii je třeba přenést na požadovaný podklad – překližku nebo samotný kus nábytku. Pro lepení je vhodné použít klih či epoxidové lepidlo. Nanáší se jen nezbytné množství lepidla, v opačném případě začne prosakovat skrz motiv a jeho čištění bude obtížné. Po nalepení na podklad je třeba intarzii lisovat. Pro ochranu dýhy se obrazec z horní části zakryje novinami a pořádně utáhne pomocí stahováků. Ideální doba lisování intarzie je několik hodin.

Po zaschnutí lepidla a lisování se z intarzie odstraní papírová lepicí páska a přistupuje se k povrchové úpravě. Drobné mezery, vytvořené mezi jednotlivými dílky, se zaplní lepidlem, smíchaným s jemnými pilinami. Přichází fáze broušení, dokud nebude celý povrch jednolitý, hladký a bez hmatatelných výškových rozdílů. Poslední fází výroby intarzie je povrchová úprava lakováním. Tahy štětcem v jednom směru se nanáší nitrocelulózový lak. Po nanesení a zaschnutí několika vrstev se hotové dílo opět přebrousí jemným smirkovým papírem. Psali jsme také: Dejte dveřím nový kabát. Renovace starých zárubní vyjde na hubičku, zvládnete ji svépomocí

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Golfský proud výrazně zpomalil. Pro Evropu to může mít katastrofální následky

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Zavřít reklamu