Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také jedlé a léčivé

Exterier 12. dubna 2021 | 10:18 — Marie Drahá
Možná už přemýšlíte, jak si letos zvelebit svou zahrádku či záhon před domem. Chcete, aby lahodila oku, ale přitom z ní mít užitek? Vsaďte na venkovský styl, který zdaleka není pouze výsadou venkova. Kvůli snadné údržbě si získává oblibu u celé řady pěstitelů.
Dalších 5 fotografií v galerii
Sazeničky se uchytí mnohem dřív a lze je kombinovat se semínky / Depositphotos

V klasické venkovské zahrádce mají vždy zastoupení tradiční květiny, jež doplňují léčivky a nezřídka také ovoce a zelenina. Půvab jí dodává skutečnost, že na první pohled vypadá bez řádu. Venkovský styl je přírodní, rozvolněný a rozhodně nepůsobí usedle. A v tom právě tkví jeho kouzlo.

Kopretiny do vázy, lichořeřišnici na talíř

Na slunných stanovištích se nejvíce daří pivoňkám, vlčímu máku, srdcovce nádherné i slunečnicím. Tyto druhy květin se ostatně řadí k těm nejkrásnějším, které se na venkovských záhonech nejčastěji objevují. Často je doplňují velkokvěté kopretiny nebo lichořeřišnice větší, jejíž květy jsou jedlé a hodí se na moučníky i do salátů. Oblíbené jsou rovněž levandule, dokážou totiž zahnat otravný hmyz.

Zapomínat bychom neměli ani na další trvalky. Velké oblibě se těší třapatka, zavinutka, vrbina, také orlíček, zvonek nebo stračka. Na záhon venkovské zahrady se ale hodí také plaménky, krásenky, jiřinky, samozřejmě i nejrůznější odrůdy růží. Pokud chcete pojmout svou zahrádku tematicky, zkuste si na ní zřídit motýlí záhon nebo kout, který potěší opylovače.

Z bylinek zaujme kontryhel i měsíček

Žádná venkovská zahrádka se pak neobejde bez bylinek, které najdou uplatnění při nejrůznějších neduzích i v kuchyni. Hodí se mít po ruce šalvěj, heřmánek, mátu i meduňku. Záhon vám provoní rozmarýn, dobromysl, kontryhel, heřmánek nebo měsíček, který jej zpestří nádherně zbarvenými oranžovými květy.

Venkovská zahrada je nejkrásnější v období květu. Hodí se pro vazbu nejrůznějších kytic, kterými si můžete pravidelně zdobit jídelní kout. Je ideálním příkladem toho, jak propojit estetickou a užitkovou funkci zároveň. Dále čtěte: Jak zabránit tomu, aby jarní mrazíky zničily úrodu i květinové záhony.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Stopy jaderné havárie v Černobylu jsou stále patrné na mnoha místech Evropy

Pokud chcete mít doma svou malou posilovnu, musíte vědět,...

Vypěstujte si houby v pohodlí domova. Na okně v květináči...

Mšice dokáží zničit keře i stromky. Připravte si na ně...

I člověk, který má moc práce, se může doma radovat ze...

Vyberte si z velké nabídky kvetináčů nejvhodnější....

Při nadměrném nočním pocení je dobré se zaměřit i na...

Zavřít reklamu