Otevřený prostor si žádá chytrá řešení. Možností je hned několik

Interier 21. dubna 2021 | 14:56 — Marie Drahá
Po otevřeném interiéru touží dnes každý. Vzdušné prostory jsou krásné na obrázcích, ale zařídit je vkusně a především funkčně může být někdy docela obtížné. Dřív než podlehnete módním trendům, důkladně zvažte, které z řešení je pro vás to pravé.
Další 4 fotografie v galerii
Spojovacím článkem prostoru může být oboustranný otevřený krb / Depositphotos

Každý prostor si žádá individuální řešení. Roli hrají rozměry, množství přirozeného světla, technické možnosti a využití prostoru. Propojit se dá i zdánlivě neslučitelné: koupelna s ložnicí, ložnice s obývacím pokojem nebo kuchyň s předsíní. Předem si však rozmyslete, jak moc otevřený interiér preferujete.

Možnosti, jak prostor koncipovat

  • Nejodvážnější je loftové bydlení, tedy bydlení bez příček. Kompletně otevřený prostor bez jakéhokoliv členění však nemusí vyhovovat každému. Znamená naprostou ztrátu soukromí, a to jak v případě menších dětí, tak třeba při home office.
  • Další z možností je otevřený prostor přirozeně oddělit pomocí nábytku, rostlin či textilií. Díky nim vytvoříte v bytě intimnější atmosféru, ale prostor přesto zůstane otevřený.
  • Polostěny pomohou jasně vytyčit prostor jednotlivých místností, podobně také stahovací skleněné dveře nebo závěsy. Jsou kompromisem mezi otevřeným prostorem a místnostmi za uzavřenými dveřmi.

V případě stavby nového domu lze technické možnosti přizpůsobit projektu domu. Pokud ale rekonstruujete stávající prostory, jste často odkázáni na současné rozvody. V obou případech je třeba při otevírání prostoru počítat s vyššími náklady na údržbu i vytápění. Propojení obývacího pokoje s kuchyní si žádá například výkonnější odsavač par i dostatek textilií, které minimalizují tzv. halový efekt.

Praktickým řešením je prostorová skříň

Častým spojovacím prvkem kuchyně, jídelny a obývacího pokoje bývá kuchyňský ostrůvek. Může jím být ale také jídelní stůl nebo nábytková stěna se spotřebiči či potravinami. Skvělým dělicím prvkem bude rovněž vzdušná police s knihami, ve větším prostoru pak dvě sedačky umístěné naproti sobě, které jasně ohraničí prostor obývacího pokoje. Otevřeným prostorům sluší také nábytek umístěný v prostoru. Výjimkou nejsou ani schůdky či vyvýšená patra. Dále čtěte: Vyvýšené patro je jednou z možností, jak ušetřit v bytě spoustu místa. Co všechno je dobré si při stavbě pohlídat.

Obytnou část lze od předsíně šikovně oddělit prostorovou skříní, kterou využijete z obou stran. Zatímco v kuchyni bude sloužit pro odkládání nádobí či spotřebičů, z opačné strany do ní uložíte boty nebo zavěsíte bundy.

Netradiční spojení v interiéru zaujmou

Propojení ložnice s koupelnou bývá často znakem noblesy. Přestože jde o spojení logické, málokdo si na něj troufne. Koupelnu je nutné v tomto případě zařídit v duchu spa, toaleta musí být z hygienických důvodů samozřejmě oddělená. Velmi praktické je spojení obývací zóny s balkonem či terasou prostřednictvím zimní zahrady. Pokud ji opatříte pohodlným křeslem, můžete si v ní rovnou zřídit čtecí koutek s potřebným soukromím. Postará se o něj klasický závěs.

V jednotném prostoru je třeba použít stejné materiály, případně ty, které spolu vzájemně ladí. Vždy platí, že světlé odstíny místnost opticky zvětšují, s tmavými je to přesně naopak. Pokud se chcete vyvarovat základních chyb, nestavte nábytek ke stěně a otevřený prostor nezahlťte. Sluší mu střídmost a jednoduchost. V každém případě ale počítejte s větším hlukem, společnými pachy, větší ztrátou soukromí i nepořádkem, který jen tak za dveře neskryjete.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu