Domácí čističe zbaví toaletu rzi i močového kamene. Levně a bez chemie

Koupelna 23. dubna 2021 | 09:03 — Marie Drahá
Čištění záchodu nepatří zrovna k oblíbeným domácím činnostem. Většina z nás jej chce mít za sebou snadno, rychle, pokud možno bez chemie a s minimálními náklady. Jak na to? Kromě domácích čističů ze spíže skvěle zafunguje i coca cola nebo kyselina solná.
Další 4 fotografie v galerii
Zašlá toaletní mísa se bez účinných prostředků neobejde / Depositphotos

Toaleta je vizitkou domu. Nedostatečná údržba ji však může poznamenat na pěkně dlouhou dobu. Se zašlými žlutými skvrnami a močovým kamenem v záchodové míse si obyčejná toaletní štětka neporadí. Na řadu musí nutně přijít agresivní chemické přípravky nebo osvědčená domácí čistidla, s nimiž lze úspěšně dezinfikovat celou domácnost.

Ocet a soda = zázraky na počkání

Ocet je levnou, ekologickou a doslova zázračnou kuchyňskou ingrediencí, která nezklame ani při čištění zašlé toalety. Je naprosto neocenitelný při likvidace vodního kamene z obkladů, baterií, vany, umyvadla i záchodové mísy. Kombinujte jej nejlépe s horkou vodou a do toaletní mísy jej vylijte minimálně celý litr. Nechte působit nejlépe přes noc a v případě potřeby znovu opakujte.

Jedlá soda má schopnost skvěle absorbovat pachy. Dokáže ale také odstraňovat skvrny a společně s octem tvoří při domácím úklidu jedinečnou dvojici. Zapomeňte na malé sáčky, které seženete v obchodě s potravinami, rovnou si pořiďte (několika)kilové balení. Vyjde vás mnohonásobně levněji. Postup čištění je pak snadný. Jedlou sodu rozetřete po celé míse a následně polijete teplým octem. Necháte působit a výsledkem je dokonale čistý záchod.

Skvěle zafunguje sůl kuchyňská i epsomská

V řadě domácností bychom jistě našli epsomskou sůl, která si hravě poradí s ucpanými odpady. Toaleta se dá však čistit i obyčejnou kuchyňskou solí. Nejprve do ní vlijte plnou rychlovarnou konvici horké vody a následně vsypte čtvrt kila soli. Nechte asi čtvrt hodinku působit a poté vezměte štětku a zkuste záchod manuálně vyčistit. Opakujte několikrát.

Dobrou službu prokáže také kyselina citronová, která skvěle funguje na likvidaci vodního kamene v rychlovarné konvici. Stačí kyselinu rozpustit v horké vodě a roztok nalít do záchodové mísy. Pro větší účinnost nezapomeňte použít štětku na záchod a toaletu s ní pořádně projet.

Cola je agresivní, ale kyselina solná si poradí se vším

O zázračných účincích coca coly slyšel už snad každý. S místy, na nichž ulpívá vodní kámen, si poradí na jedničku. Sladká limonáda, ideálně s označením light, se lije do mísy stejným způsobem jako čisticí prostředek. Ideální je nechat colu působit přes celou noc a poté důkladně spláchnout. Pokud nezabere, pomůže postižené místo do coly „ponořit“. Zkuste skvrny překrýt houbičkou nebo hadříkem namočeným v nápoji.

Pokud už nevíte, kudy kam, můžete si být jisti, že pomůže kyselina solná (chlorovodíková). Je natolik agesivní, že je lepší vzít si při manipulaci s ní ochranné brýle i rukavice. Rozpouštědlo použijte na sanitární techniku jen krátce, při delším působení by ji mohlo poškodit. Dále čtěte: Dokonale čistá koupelna snadno a rychle. Při úklidu si vystačíte s jedinou surovinou.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda filmu Láska nebeská Keira Knightley chytla covid. Herečka má těžší průběh nemoci a prý se cítí jako odpad

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu