Chystáte se stavět nebo rekonstruovat? Pravidla správného zateplení vám ušetří mnoho peněz

Exterier 19. září 2021 | 09:26 — Anna Novotná
Chystáte se právě na rekonstrukci nebo výstavbu nového domu? Přejete si snížit energetickou náročnost vašeho bydlení? Důležité je myslet na správný výběr izolace a promyšlený postup při jejím aplikování. Ideálním řešením je sáhnout po kvalitní izolaci.
Další 1 fotografie v galerii
Kvalitní izolace vám pomůže nejenom uspořit náklady / Depositphotos

Kvalitní izolace vám pomůže nejenom uspořit náklady na energie, ale bývá také šetrnější k životnímu prostředí. A tak šetříte nejen svoji peněženku, ale i přírodu. 

Na začátku je nutné uvědomit si, zda budeme izolaci využívat při rekonstrukci, nebo při výstavbě nového objektu. U obou aktivit je důležité myslet na komplexnost a dobrou přípravu. Liší se však postup a výběr zateplení. „Před rekonstrukcí musíme zhodnotit celkový stav a rozsah objektu, který se bude zateplovat – a od toho se pak budou odvíjet potřebné úpravy. Pokud stavíme nový objekt, máme tu výhodu, že o izolaci můžeme komplexně uvažovat již od samého začátku, tedy od studie a projektu. Zde hraje roli i orientace domu, obvyklý směr poryvů větru či okolní zeleň. Co se týče materiálu, ten můžete vybrat stejný v obou případech,“ vysvětluje architektka Tereza Vojancová.

Jak na zateplení s minerální izolací 

Aby zateplení správně fungovalo, je potřeba dodržet postup a dbát na správné zásady. Dle toho, co chceme zaizolovat, volíme vhodný typ izolace. Tedy pokud se rozhodneme pro zateplení podkroví, šikmé střechy, vybereme minerální izolaci (bez obsahu formaldehydu). 

Postup

  • Roli minerální izolace si připravíme k aplikačnímu místu a umístíme na vodorovnou a dostatečně velkou plochu.
  • V místě ukončení návinu role nařízneme fólii v celé její délce a necháme ji, aby se sama rozvinula.
  • Po vybalení z fólie ji necháme 5 minut volně ležet v prostoru a poté ji natřeseme, aby dosáhla své nominální tloušťky.

  • Změříme si šířku krokví a přičteme k ní 1 cm, aby byla zajištěna lepší fixace izolace mezi krokvemi.
  • Odřízneme naměřenou část, řez provádíme podél přítlačné lišty speciálním nožem určeným k řezání izolace.
  • Připravenou izolaci postupně vkládáme lehkým vtlačením po obou stranách její výšky, až zaplníme krokvové pole.
  • Po dokončení izolace mezi krokvemi si přichystáme konstrukci, do které budeme vkládat druhou vrstvu minerální izolace.
  • Nakonec instalujeme parotěsnicí vrstvu.

Rozhodně je důležité před samotným zateplováním nepodcenit přípravu a zjistit si maximum o momentálním stavu konstrukce. Pokud se pouštíme do rekonstrukce jen části objektu, přemýšlíme nad ním jako nad celkem, komplexně. „Je důležité, aby byla skladba zateplení správně navržena, ať už se týče skladby souvrství, tak aby měla dostatečnou tloušťku,“ upozorňuje Tereza Vojancová.

Šetřete peníze, životní prostředí i ušní bubínky

Většina z nás se rozhodne aplikovat minerální izolaci hlavně za účelem omezení úniku tepla z budovy. Ta skutečně může pomoct snížit náklady za energie až o 80 %, což je výrazná úspora nejen pro naše peněženky, ale i životní prostředí. Opravdu kvalitní a šetrné minerální izolace jsou vyrobené z více než 90 % z obnovitelných zdrojů.Hlavní složku minerální skelné izolace tvoří ze 70 % skleněné střepy, které pocházejí z recyklovaného skla, více jak 20 % tvoří písek.

Ne všichni ale ještě ví, že izolace se používá i k redukci přenosu hluku, ať už mezi místnostmi, tak i z ulice dovnitř. Díky akustické předstěně o tloušťce pouhé 4,25 cm je možné v panelovém domě zlepšit vzduchovou neprůzvučnost až o 6 dB, a to už je výrazná úleva pro naše uši.

Zdroj: buildwithrise.com, buildinggreen.comursa.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu