Možná vás překvapí, že některé věci doma uklízíme a čistíme zbytečně často

Tipy a inspirace 12. září 2021 | 10:06 — Mirka Malá
Úklid domácnosti není rozhodně oblíbená disciplína, ale pořádek udržovat musíme. Nicméně jsou tu položky, které uklízíme a čistíme až zbytečně často.
Další 3 fotografie v galerii
Některé věci můžeme čistit méně často, než jsme si dosud mysleli / Depositphotos

Zkrátit si úklid domu nebo bytu je rozhodně snem každé ženy. Možná vás překvapí, že skutečně děláte některé věci zbytečně často. Poradíme tedy, jak si úklid zjednodušit a ušetřit trochu času navíc pro sebe.

Přehozy a deky

Praní postelových přehozů a dek je pro mnoho žen opravdu neoblíbenou disciplínou, které samozřejmě předchází jejich výměna. Ale pokud zrovna ve své posteli nebydlíte, nebo pokud ve vaší posteli netrůní domácí mazlíčci od rána do večera, pak je skutečně nemusíte měnit tak často. Odborníci tvrdí, že to stačí na konci každé sezony. Samozřejmě v případě, že jste svůj přehoz nezamazali třeba jídlem nebo pitím.

Pokud skutečně máte mazlíčky, kteří ve vaší posteli rádi tráví svůj čas, můžete přehoz překrýt na den například prostěradlem, které snadno pak hodíte do pračky. Ušetříte si tak větší práci s objemnými přehozy či dekami.

Záclony a závěsy

Záclony nebo závěsy v obývacích prostorech a ložnicích nepotřebují časté praní nebo čištění. Důkladnou očistu stačí provést jednou za rok. Pokud vám dělá starosti prach, pak je můžete vždy při úklidu setřít teleskopickou prachovkou, nebo je tedy můžete sundat vhodit do sušičky na vzduchový cyklus, abyste odstranili prach. Nepoužívejte ale teplo, protože to může způsobit smrštění některých tkanin.

Záclony v kuchyních a koupelnách by se měly prát častěji, ideálně sezonně, protože zachycují částice tuku a aerosoly.

Koberce a čalouněný nábytek

V ideálním případě by koberce a čalouněný nábytek měly být profesionálně čištěny pouze jednou ročně pomocí páry a správných čisticích prostředků. Nicméně to neznamená, že přestanete luxovat. Pravidelné vysávání samozřejmě zabraňuje usazování nečistot a prachu ve vláknech.

Pokud ale koberce a čalounění čistíte opravdu často, můžete tím ve skutečnosti způsobit více škody než užitku. Použití příliš velkého množství šamponu nebo čisticího prostředku a nadměrné zvlhčení může způsobit vážné poškození. Například nadměrné zvlhčení způsobuje růst plísní v kobercích a čalounění nábytku. Dále čtěte: V čem je tajemství máchání s octem a proč je ocet tak skvělý při praní prádla.

Zdroj: The Spruce.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...