Kouzlení s barvami v interiéru dělá divy. Barvy dokáží ovlivnit lidskou psychiku i opticky zvětšit místnost

Interier 04. listopadu 2017 | 14:12 — Anna Novotná
Barvy v bytě dokáží víc, než si možná dokážete představit. Kromě toho, že umí opticky zvětšovat či zmenšovat prostor, snižovat nebo rozšiřovat stěny, ovlivňují i náladu člověka. Některé tóny uklidňují, jiné znervózňují, další navozují pocit chladu či naopak tepla.
Další 3 fotografie v galerii
Barvy dokáží v bytě víc, než si možná myslíte / Shutterstock

Obecně se dá říct, že teplé barvy působí optimisticky a vesele. Světlé odstíny opticky odlehčují a rozšiřují prostor. Tmavé místnost zase zúží, zmenší, ale také jasně vymezí její účel.

To studené barvy pocitově ochlazují. Navozují dojem čistoty, svěžesti, na psychiku působí spíše pasivně. Užívají se hlavně v ložnicích nebo pracovnách. Jejich světlé odstíny opticky rozšiřují prostor. Tmavší odstíny studených barev by se měly používat jen ve velkých a prosluněných místnostech.

Výběr barev by neměly na prvním místě ovlivňovat módní trendy, ale vaše pocity. V místnosti se především potřebujete cítit dobře a uvolněně a barva se vám musí líbit. Jaké barvy a doplňky vám doma vykouzlí krásnou podzimní atmosféru, jsme psali zde. 

Bílá

Tradiční klasika, je vzdušná, opticky odlehčuje a zvětšuje prostor.

Bílá je barvou světla, symbolem čistoty, nevinnosti, věčnosti, moudrosti. Prozrazuje citlivost, smysl pro čistotu pořádek. Bílá je také barvou začátku života, ale i konce.

Bílá je barvou nového začátku. Pomáhá osvětlovat a pročišťovat. Rozveseluje mysl a usnadňuje hluboké změny, a tak vám může pomoci vidět a vnímat věci v novém, jasnějším světle.

Žlutá

Veselá a komunikativní. Světlá opticky rozšiřuje prostor, tmavší odstíny vystupují do popředí. Podle odstínu působí teple i vesele, navozuje chuť k jídlu, ale také kyselosti, proto ji lidé rádi používají v jídelnách. Měkké žloutkové odstíny se hodí do dětských pokojů, světlé do tmavých místností, které rozzáří.

Tato barva je nejsvětlejší ze všech sytých pestrých barev. Jůsobí velmi blahodárně na všechny smysly, zlepšuje náladu, svěžest, kreativitu, je velmi optimistická.

Žlutá pomáhá uvolňovat pozitivní energii, působí na intelekt, koncentraci, dodává životní jiskru a elán. Rovněž harmonizuje vnitřní orgány – žlučník a slinivku.

Červená

V sytých odstínech dynamizuje, provokuje, aktivizuje, ale mnoho jedinců po čase neurotizuje, dráždí a probouzí v nich agresivitu, dokonce může vyvolávat i úzkost. V bytech ji proto používejte pouze v akcentech – třeba v ložnici, kde působí eroticky.

Červená je barvou slunce, ohně, života, srdce, lásky, ale také zlosti a vzteku. Dodává člověku energii, elán, aktivitu, uvolňuje potlačené emoce a probouzí sexualitu.

Červená je velmi provokativní, dokáže zrychlit dech, tep i krevní tlak. Vyvolává nárůst pracovní aktivity i chuti k jídlu. Tato barva povzbuzuje všechny smysly, tedy i pohlavní potenci. Hodí se při léčbě depresí a melancholie.

Oranžová

Dodává energii, aktivizuje, opticky zužuje prostor. V sytých červenějších odstínech užitá ve velkých plochách může na některé jedince působit až dráždivě a agresivně.

Je barvou radosti, úspěchu, spokojenosti, kreativity. Oranžová barva je úžasným pomocníkem při léčbě traumat, závislostí, dlouhotrvajícího smutku. Pomáhá člověku najít opět vnitřní klid, radost a sílu jít dál.

Modrá

Symbolizuje vodu, vzduch, chlad, klid a pohodu. Ideální barva, která v pracovnách podporuje soustředění a v ložnicích navozuje klidný spánek. Velmi dobře se kombinuje s teplými tóny a se dřevem a podobnými přírodninami.

Je barvou klidu, harmonie a nekonečna. Zklidňuje, ale zároveň pomáhá zvýšit koncentraci.

Tato barva posiluje životní sílu, přináší klid a mír. Modrá je vhodná při alergiích, astmatu, tiší bolest a celkově zklidňuje.

Fialová

Modrofialové odstíny jsou slavnostní až vážné, opticky zužují prostor, ale hodí se do reprezentativních místností. Červenofialové odstíny působí magicky, až extravagantně.

Světlé růžovofialové tóny jsou žensky něžné a rafinované, hravé a opticky rozšiřují prostor. Tmavé tóny ho zmenšují a zužují.

Fialová je barvou tajemna, záhad a mysterií. Působí na nevědomí, dodává tak hluboké uvolnění, duchovní sílu a poznání. Tato barva posiluje každou relaxaci či meditaci.

Fialová je barvou klidu a vnitřního míru. Pomáhá posilovat city a intuici, hluboce uvolňuje a uklidňuje. Je vhodná pro jedince trpící neklidem, nervozitou, smutkem či strachem.

Zelená

Klidná a přívětivá barva. Podle toho, zda je ve studených nebo teplých tónech, pak tišící, vyrovnaná i veselá a prozařující. Hodí se všude tam, kde vám má být příjemně, ale také do ložnic a pracoven.

Je to barva přírody a zdraví. Symbolizuje rovnováhu, harmonii a klid. Tato barva také dodává sebevědomí, proto je vhodná pro jedince, kteří mají problém s nerozhodností.

Má uklidňující účinek na tu část mozku, která kontroluje a koordinuje pohybové funkce, normalizuje krevní a oční tlak a zvyšuje bystrost zraku. Zelená také posiluje vyčerpané nervy, zklidňuje a dodává novou energii. Její účinek je i relaxační.

Hnědá

Má spoustu možností odstínů od světlých skořicových přes kávové až k temným. Podle intenzity a odstínu zužuje a stabilizuje prostor, z hlediska psychiky zmírňuje napětí a uklidňuje.

Jde o barvu, která je spojována se zemí. A tím je dáno i její působení na psychiku člověka. Dává pocity jistoty, že je osoba pevně nohama na zemi. Je plně v bezpečí a dokáže dobře rozhodovat o každém svém kroku. Může být spojena s uklidněním, a to hlavně v situacích, kdy se člověk cítí ohrožen a není ve své kůži.

Šedá

Opticky neutrální, pasivní barva, která působí vyrovnaně.

Ovšem pozor, odborníci už prokázali, že lidé, kteří mají nudnou práci a navíc pracují v místnosti vymalované šedou barvou, podávají dlouhodobě nižší výkon, než jejich kolegové na barevně lépe řešeném pracovišti. Pokud tedy inklinujete k lenošení, může se to v šedě vymalovaném bytě ještě více prohloubit. Úžasný způsob, jak si originálně vymalovat zdi ve stylu „ombre wall“, se dozvíte v našem článku zde.

Využití barev v praxi

Zvolíte-li správné barvy pro stropy, stěny a podlahy, můžete s nimi dokázat pravé divy. Metry čtvereční navíc sice nezískáte, ale optický dojem většího, světlejšího a vzdušnějšího prostoru vám bydlení také zpříjemní.

Využití barev na větších plochách prostoru ovlivňuje vnímání příchozího tak, že může přehlédnout některé nedostatky místnosti. Opticky lze rozšířit prostor, snížit, nebo zvýšit strop, ale také zakrýt takové vady na kráse, jako jsou například trubky plynového vedení. Stěnu nebo strop, kudy vedou trubky, natřete tmavším odstínem, na kter&

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Herec Jan Dolanský v minitunaji v plážovém volejbale ukázal, že schopní herci dokáží odehrát opravdu vše

Jak si ochočit andulku. Stane se tak milým a nenáročným...

Zbavte se zápachu z bot a vyřešte tak nepříjemný problém...

V provoněné ložnici se vám bude lépe spát. Ne každá...

Dekorace ze spadaného listí vykouzlí podzim i u vás doma....

Jak správně sázet cibuloviny, aby vám zahrada na jaře...

Pokojové rostliny na podzim rádi napadají různí škůdci....

Zavřít reklamu