Náklady za vytápění mohou někdy nepříjemně překvapit. Způsoby, jak ušetřit v topné sezoně

Interier 06. prosince 2021 | 07:52 Kateřina Kofroňová
Ať už máte doma topení dálkové, kotel, krb, kamna nebo třeba tepelné čerpadlo, určitě nechcete topit neefektivně a zbytečně. Někdy ale nevědomky dělá každý z nás chyby, kterými si zbytečně vyháníme nejen teplo z našeho domova, ale také peníze z peněženky. Přinášíme vám proto několik rad a tipů, jak na zbytečně neplýtvat.
Další 2 fotografie v galerii
Nadměrné topení se může obzvlášť letos dosti prodražit / Unsplash

Pokud vám přijde, že například topení v obývacím pokojí hřeje méně než to v dětském pokoji, zkuste si vzpomenout, zda už jste letos odvzdušňovali. Neodvzdušněný radiátor poznáte snadno: méně topí a při jeho spuštění lze slyšet i bublání nebo dokonce šplouchání. Vzduchové bubliny je v takovém případě potřeba vypustit odvzdušňovacím kohoutem. Za pár minut péče o radiátor tak možná jeho výkon i podstatně zvýšíte.

V obývacím pokoji je ideální teplota asi 21 °C, v ložnici stačí 18 °C a bude se vám spát lépe než v horku. Pokud vaříte, jistě víte, že spoustu práce za topení v kuchyni odvede trouba a pokud se nechcete péct také, hodí se teplotu vytápění během vaření snížit. Méně někdy znamená více, v tomto případě více energie pro vás, díky kvalitnějšímu spánku, a peněz pro vaše konto. Nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.

Větrejte efektivně

Pokud chcete ušetřit, větrejte dvakrát až čtyřikrát denně a byť jen na pět minut, nechte okna dokořán. Nízká kvalita vnitřního prostředí se objevuje především v rekonstruovaných budovách, které jsou nově zatepleny a kde byla provedena výměna starých oken za nová. Starší budovy totiž větraly přirozeně netěsnostmi a uzavřením vnější obálky došlo k zamezení přísunu vzduchu infiltrací.

Zkontrolujte těsnění

Zkontrolujte, zda vám teplo z bytu či domu neutíká především okny nebo dveřmi. Není totiž snad nic horšího než pod dveřmi profukující chladný vzduch. V zimě je každá strana vchodových dveří vystavena extrémně odlišným teplotám a v těchto podmínkách mohou být na těsnění patrné změny. Je dobré ověřit, že těsnění dobře přiléhá a není poškozené. Pokud objevíte nějaké netěsnosti okolo dveří či oken, případně dokonce poškozené těsnění, je třeba obrátit se na odborníky a objednat servis.

A co váš komín?

To, že kominík nosí štěstí, je jasná věc, ale jeho pravidelné návštěvy vám dozajista ušetří i nějaké peníze. Nejen, že je zanesený komín až životu nebezpečná věc, ale také výrazně ovlivňuje výkon celé otopné soustavy. Kominík vyčistí a zkontroluje komín, kouřovod i spalinové cesty. Součástí čištění je i výběr sazí. Pro efektivní topení a dlouhou životnost kotle na pevná paliva hraje také zásadní roli kvalita materiálu. Například v případě dřeva je zásadní, aby bylo co nejsušší. Jinak se spousta energie spotřebuje na odstranění vlhkosti.

Nechte teplo proudit

I teplo potřebuje prostor. V proudění by mu neměl překážet nábytek, mokré prádlo ani závěsy. Naopak pomoci může upevnění hliníkové fólie na zeď za radiátorem. Ta bude teplo odrážet. 

Rady, jak ušetřit

  • Vliv na celkovou sumu za topnou sezonu má nejen dodavatel energií či zdroj tepla, ale také údržba topného systému, způsob větrání a samozřejmě i teplota, kterou si doma nastavíte.
  • Rozhodně nezanedbávejte odvzdušňování, kterým můžete během pár minut podstatně zvýšit výkon vašeho radiátoru.
  • Větrejte pravidelně, 2–4 krát denně otevřete okna dokořán a nechte vzduch rychle vyměnit.
  • Zamyslete se nad nastavením teploty, nárůst teploty o 1 °C zvyšuje spotřebu energie za vytápění až o 6 %.
  • Velké množství tepla může unikat netěsnícími rámy a pod dveřmi, toto můžete snadno vyřešit vhodným těsněním, například silikonem.
  • Zatímco na noc se doporučuje používat žaluzie a závěsy, přes den by proudění tepla od radiátoru nemělo stát nic v cestě. Dále čtěte: Zahřejte se v zimě správným dřevem. Když se naučíte základní pravidla, budete topit levně a efektivně.

Zdroj: TZ Korado, smoenergy.com.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Johnny Depp se během svědectví ani jednou nepodíval na Amber Heard. Heard byla otázána, jestli ví, proč tomu tak je

Není nad krásně voňavou zahrádku. Fialky jsou jednoduché na...

Léto je za dveřmi. Naučte se dělat ledové frosé, kromě...

Je nejvyšší čas vysadit rajčata. Jak často je zalévat, jak...

Seznamte se s medvědím česnekem a poznejte sami, v čem...

Dopřejte okurkám zálivku z mléka. Dosáhnete tak maximální...

Jak se nadobro zbavit slimáků přírodní cestou. Vsaďte na...

Zavřít reklamu