Jak vybrat správné prosklení zimní zahrady
Výběrem správného prosklení navíc můžeme ovlivnit i náklady na vytápění v chladných měsících. Romantické posezení s výhledem na sněhové závěje nám však výdaje vynahradí.
Přímé slunce může škodit
Nejdůležitějším prvkem na zimní zahradě je právě její kvalitní prosklení. Klasické sklo propouští velké množství sluneční energie, což především v létě může některým rostlinám spíš uškodit. Tropické druhy si sice potrpí na teplo a vysokou vzdušnou vlhkost, většina z nich ale současně bývá ve své domovině výrazně zastíněna mnohem vyššími druhy.
Pozor na přehřátí
Omezit průchod slunečních paprsků můžeme volbou reflexních nebo zabarvených skel. Jsou sice efektní i napohled, ovšem za cenu snížení světelného komfortu uvnitř zimní zahrady. Ani moderní protisluneční skla však nezabrání přehřívání interiéru, proto je nutné kombinovat je s větráním a stíněním.
Bez fólií se neobejdete
Ideální je využití technologie izolačních dvojskel, která podstatně zlepšuje izolační vlastnosti, do obvodových stěn celoročně obývaných zahrad je pak nejvhodnější izolační trojsklo. Přestože moderní skla jsou dostatečné pevná sama o sobě, z bezpečnostních důvodů je nutné opatřit spodní tabuli dvojskel bezpečnostní fólií, která zaručí, že se při poškození nevysypou. Horní sklo bývá většinou kalené, čímž se zaručí jeho maximální pevnost.
Levnější varianta
Praktickou možností prosklení je polykarbonát, který nás přijde mnohem levněji. Tento druh plastu má řadu předností, kromě cenové dostupnosti hlavně nerozbitnost. Vypadá téměř jako sklo, jeho izolace však není pro celoročně obývanou zimní zahradu dostatečná. Proto se používá spíše na jednoduché přístřešky. Potřebnou izolaci dokáže zajistit polykarbonát takzvaného dutinkového provedení, nezajistí však čirý průhled a je méně odolný proti poškrábání.