Stačí malé změny ve způsobu topení, které vám přinesou velké úspory

Tipy a inspirace 09. listopadu 2017 | 18:48 — Anna Novotná
Výdaje za topení, stejně jako ostatní výdaje, jsou málokdy příjemné. Většina z nás chce šetřit. Zateplujeme fasády, vyměňujeme okna, ale pořád to není ono. Ať už máte dům zateplený nebo ne, ještě vždy záleží na stylu, jakým topíte
Další 3 fotografie v galerii
Změna stylu topení přinese úspory / Shutterstock

Stačí malé změny ve způsobu topení, které ale přinesou velké úspory. Jak ušetřit? Poradíme!

Nejčastější chyba – topíme jen občas

Mnoho lidí má za to, že je dobré topení zapínat jen občas. Třeba když přijdou z práce. Ráno zase otopný systém vypínají. Vycházejí ze zdánlivě logické úvahy, že bude-li topení přes den vypnuté, nic nespotřebuje. Navíc na moderních termostatech je přece možnost nastavit si různou teplotu pro různá období dne. Většině z těch, kdo topí takto, přijde pak tučné vyúčtování a je přitom jedno, jestli topí plynem nebo elektřinou.

Přitom stačí nastavit termostat na nějakou vhodnou a ne příliš vysokou teplotu a na tu topit stále. Vyvarujete se tak neustálým změnám teplot, které pak vyžadují obrovské množství energie k jejich vyrovnání. Zjednodušeně – v momentu, kdy vypnete kotel, začne místnost chladnout. Až jí budete chtít opět vyhřát, budete do ní muset vrhnout spoustu energie, takže přijdete ve výsledku o víc, než co jste ušetřili tím, že jste přes den netopili.

Další problém – vysoká teplota topné vody

Další chyba se týká především uživatelů plynových kotlů a dalších systémů, které ohřívají vodu v radiátorech. Jde totiž o to, že většina z nás nastavuje zbytečně vysokou teplotu topné vody. Kotel tak spotřebuje víc energie. Moderní plynové kondenzační kotle vyžadují nižší teplotu otopné vody v systému a tento problém tak částečně odstraňují. I u nich se ale teplota nastavuje a není od věci, pokud si vyzkoušíte nastavit teplotu o něco nižší, než jste zvyklí. Samozřejmě v rámci tolerance doporučené výrobcem. Vysvětlení je prosté – nižší teplota vody většinou postačuje, pouze vyhřátí místností trvá delší dobu. Topíte-li stále, vůbec to nevadí a vy šetříte.

Můžu si ověřit, že opravdu ušetřím?

Pokud si nejste jistí, zda tato doporučení fungují i pro váš konkrétní byt či dům, bude nejlépe si vše vyzkoušet v praxi. Odečtěte si z plynoměru spotřebu při stávajícím způsobu topení a potom při tomto doporučovaném. Zjistíte, že ve většině objektů tak ušetříte 15 – 30 % energie.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu nabízí úchvatné písečné pláže i skryté zátoky

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu