Jste často nemocní? Možná za to mohou nebezpečné bakterie v koupelně!

Koupelna 25. listopadu 2017 | 14:11 — Marie Drahá
Umí zvětšit prostor a jsou velmi variabilní. Právě proto si je majitelé malých bytů pořizují. Mít otevřené skříňky a police v koupelně, kde je i toaleta, s sebou však nese nemalá rizika. Střevní bakterie jsou prevít. Šíří se až na délku několika metrů.
Další 4 fotografie v galerii
Vyprané osušky v otevřených policích jsou čisté jen zdánlivě / Pixabay

O výhodách a nevýhodách koupelny s wc jste určitě uvažovali už předtím, než jste se do stavby či rekonstrukce pustili. Psali jsme o nich také zde. Zamysleli jste se však přitom na vybavení? Ručníky v otevřeném dřevěném regálu, šminky hezky v košíku u zrcadla, kartáček v kelímku, aby byl po ruce. Koupelna je takto možná uklizená a stylová, jenže si v ní bakterie ještě přiživujete.

Už jen tím, že spláchnete, vyletí do vzduchu a usadí se postupně na všem, co je kolem. To je holý fakt, kterému nezabráníte. Škodíte si ještě mnohem víc, pokud víko wc nezavíráte. Jak tedy z toho ven? Krom toho, že se nepěkného návyku zbavíte (nebo spíš váš partner, až si tento článek přečte), důkladně zvažte, co nechat bakteriím napospas.

Ručníky a osušky

Zkuste si pro ně vyčlenit nebo pořídit šuplík či skříňku, kde budou schované. To je zásada číslo jedna. Pokud je to nereálné, mějte zkrátka čisté ručníky a osušky uschované jinde. Naskládané na sebe možná vypadají hezky, ale to je v tomto případě jediné plus. Ručník pro každodenní použití do skříňky nezavřete, tak jej aspoň častěji vyměňujte. Po třech použitích, jak se doporučuje, to asi nedělá nikdo. Ale jednou do týdne je minimum.

Kartáčky na zuby

S kartáčky je to sporné. Když pomyslíme na střevní bakterie, nabízí se varianta schovat je. Jenže uložit kartáčky do uzavřeného prostoru, kde neproudí vzduch, také není podle odborníků chytré. Jedněch bakterií se zbavíme, vytváření dalších naopak podpoříme. O umělém plastovém krytu nemluvně. Americká asociace zubařů radí odkládat kartáčky ve svislé poloze. Neměly by se však vzájemně dotýkat. Důkladně je proto vymývejte a pravidelně vyměňujte!

Líčení

Konec volně odloženým šminkům na poličce nebo na umyvadle! To však neznamená, že pro ně hned musíte pořizovat další skříňku. Každodenní ranní rituál si nijak neztížíte, pokud si šminky vtěsnáte do hezké uzavřené krabičky. Navzdory tomu je nezbytné štětce, kartáče a houbičky pravidelně čistit.

Z dalších zásad, které je třeba dodržovat, zmíníme pravidelnou desinfekci a důkladné větrání. Ale to je snad samozřejmost. Vhodné je také pořídit si bezdotykovou baterii s dávkovačem mýdla. O této elegantní vychytávce jsme psali zde. No, a v případě infekce některého z členů rodiny je nezbytné odstranit ručníky i kartáčky ze společného prostoru. Jinak vám jeden záchod stačit nebude.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu