Zašlým příborům navrátíte lesk pomocí těchto úžasných tipů
Ideální je věnovat nádobí péči průběžně. Zásada je nenechávat příbory dlouho namočené ve dřezu nebo v myčce. Vlhko jim rozhodně nedělá dobře a může se na nich objevit i rez. Minimálně jednou za půl roku byste jim měly dopřát větší očistu.
Co na ně použít?
Prášek do pečiva: jednoduše s ním vyleštíte zašlé lžičky. Stačí je vhodit do kastrolu s vodou, a ještě než začne probublávat, přisypat do ní prášek do pečiva. Během pěti minut můžete lžičky vytáhnout a vyleštit. Budou jako nové.
Jedlá soda: Je ještě agresivnější než prášek do pečiva. Poslouží i k vyčištění příborů, které už něco pamatují. Postup je stejný jako v případě prášku do pečiva. Někdo přihazuje do vody také kousky alobalu.
Voda od brambor: Škrob je zázračný a dokáže si poradit i se zašlým nádobím! Neslévejte vodu, ve které jste předtím vařili brambory, ale namočte do ní příbory. Asi po deseti minutách vytáhněte a vyleštěte. Nebudete se stačit divit.
Zubní pasta: Trochu pasty naneste na hadřík a postupně s ní čistěte jeden kus nádobí po druhém. Zbavíte se plaku, ale postup je trochu zdlouhavý. A podle zkušeností ne tak účinný jako předešlé domácí prostředky.
Čisticí prostředek od výrobce: Pokud nemáte doma obyčejné nádobí ze supermarketu, zkuste zjistit, jestli nenabízí speciální čistič výrobce.
Čističí prostředek na stříbro: Dokáže odstranit skvrny a chrání před korozí. Sehnat se dá jednoduše v drogeriích nebo na internetu.
Pokud máte nádobí z mědi, prověřený je rovněž prášek do pečiva, citronová šťáva, ocet a sůl nebo worcesterová omáčka. V neposlední řadě pasta na čištění mědi. Jiný přístup potřebuje dřevěné nádobí. Jak se postarat o něj, si přečtěte zde.