Super vychytávky, jak mít dřevěnou podlahu krásně lesklou a bez černých šmouh

Interier 24. ledna 2018 | 12:57 — Marie Drahá
Mezi nejpevnější patří dub, hezky vypadá i borovice. Dřevěná podlaha je chloubou každého bytu. Přírodní dekor nenahradí ani to nejhezčí lamino. Na rozdíl od něj je však dřevo náročnější na údržbu. Poradíme, na co si dát pozor a jak takovou podlahu čistit.
Dalších 5 fotografií v galerii
Dřevěná podlaha se bez pečlivé péče neobejde / Pixabay

Dřevo jako přírodní materiál dýchá, ale i pracuje. Když je příliš vlhko, bobtná, když je příliš sucho, tvoří se mezi jednotlivými prkny spáry. Dřevu v interiéru vyhovuje vlhkost vzduchu mezi 50 až 60 % a teplota mezi 21 až 23 °C. Pokud se od těchto hodnot vychylujete, především v zimním období, kdy se topí, může pomoci odpařovač vody nebo zvlhčovač vzduchu.

Jak mýt dřevěnou podlahu?

Klasické šůrování bez ždímání hadru jako na vojně dřevěné podlaze vyloženě neprospívá. S vodou nekamarádí. Na rychlý úklid je vhodný smeták nebo vysavač. Neznamená to však, že podlahu nebudeme mýt. Jako ideální se jeví mop, který za sebou nezanechává kaluže vody, případně pořádně vykroucený hadr. Mopem na podlaze opisujeme osmičky, čímž nečistoty stahujeme směrem k sobě a zůstává za námi vlhká čistá podlaha. Pořídit si lze i vysavač na mokré sání.

Čím je povoleno čistit?

Rovnou zapomeňte na agresory, které používáte na mytí nádobí nebo do koupelny. Výrobci doporučují investovat do čisticích prostředků výhradně určených pro dřevěné podlahy, a to podle jejich povrchové úpravy. Důležité je dodržet i dávkování a teplotu vody – jednoduše číst návod k použití. To samé platí v případě skvrn. Některé hospodyňky radí umývat dřevěnou podlahu vlažnou vodou naředěnou octem, který desinfikuje a dodá lesk.

Co platí na skvrny?

  • Černý čaj: Uvařte, nechte vychladnout a zkuste jím podlahu vyčistit. Poradí i se zašlou špínou a dřevu dodá lesk.
  • Kávová sedlina: Pro použití na podlahy by měla být polosuchá. Doporučuje se ošetřit tímto způsobem podlahu jednou nebo dvakrát měsíčně. Se zbytky kávy si poradí vysavač.
  • Terpentýn: Balzám z jedle je skvělý na mastné skvrny na podlaze. Terpentýn na ně naneseme, necháme krátce působit a umyjeme. Pomáhá i v boji s černými fleky od bot nebo podpatků. Zkusit to však můžete i gumou.
  • Teplé pivo: Dřevěná podlaha se po něm krásně leskne. Dobře se s ním ošetřuje dub nebo mahagon.
  • Kyselé zelí: Stejně jak dokáže vytáhnout zašlou špínu z koberce, umí to i s dřevěnými podlahami. Dobře okapané zelí na ně rozložíme, pomůžeme si smetákem a necháme působit. Pak smeteme a vysajeme. Zelí podlahu krásně vyčistí.

Existují také speciální přípravky na mdlé a poškrábané povrchy, kterými je možné dřevěnou podlahu ošetřit. Obecně platí, že lakovaná podlaha je na údržbu jednodušší než olejovaná. Stáří se však na dřevěné podlaze vždycky podepíše. Rozdíl je ale v tom, jestli máme doma líbivou patinu, nebo zemi plnou černých šmouh s vytlačenými podpatky. Každý materiál má něco do sebe. Ale starost o dřevo se vyplatí dvojnásob.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový Peugeot 208 přichází do Česka. Je krásný, svižný a za super cenu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu