Jak se zbavit vrzání postele? Připravte si olej, kus molitanu nebo obyčejné mýdlo

Tipy a inspirace 25. ledna 2018 | 14:39 — Marie Drahá
Je to nepříjemné. Vstáváte, vrže. Přetočíte se, vrže. Pokud nechcete poslouchat skřípavý zvuk vlastní postele, nemůžete se vlastně ani hnout. Jak se vrzání zbavit? Pomoci může kousek textilie, filcové podložky nebo i mýdlo.
Dalších 5 fotografií v galerii
Když vrže postel, není možné si ani užít v klidu manželskou chvilku / Shutterstock

Hlavně dřevěné postele vržou nejčastěji v zimě. Důvodem jsou klimatické podmínky. Topí se a méně větrá. Dřevo pracuje a dává to patřičně najevo. Lehce pak vzbudí děti, o soukromí s partnerem nemluvě. Vrzání se však nevyhýbá ani jiným druhům materiálu. Podle odborníků může totiž časem začít vrzat úplně každá postel. O problému se však dá hovořit tehdy, kdy postel vrže celoročně.

Nová postel potřebuje čas

Pokud si ji domů přivezete zcela novou, sestavujte ji pečlivě podle návodu. Není přiložený jen kvůli neználkům. Na případné reklamace by pak nemusel být brán zřetel. Jakmile postel sestavíte, doporučuje se vyčkat minimálně několik dní, abyste spoje znovu dotáhli, než ji začnete používat.

Někteří výrobci doporučují dokonce měsíc. Jestli postel vrže už od začátku a při skládání jste žádnou chybu neudělali, reklamujte ji. Může se stát, že jste zrovna natrefili na nekvalitní materiál. Pár tipů, jak proměnit ložnici v nejkrásnější oázu klidu a pohody, najdete zde.

Odkud se vrzání bere?

Pokud už spíte na posteli delší dobu a obtěžuje vás vrzáním, je třeba odhalit místo, kde k němu dochází. Může se stát, že je mezi díly postele minimální mezera a postel vrže proto, že se tyto díly o sebe třou. Nejdříve však prověřte rohy. Právě ty bývají nejčastější příčinou potíží. Je třeba je povolit, promazat a pevně dotáhnout. Použít lze vosk, svíčku i olej. Když to nezabere, sundejte z postele matraci a znovu zkuste tlačit na rošt, případně holý rám postele v jednotlivých místech.

Problém zvaný rošt

Potíže vznikají i tehdy, když se pohybuje na rámu postele rošt. V tom případě se nabízí promazat všechny plochy, kde se rošt dotýká rámu. Jestliže způsobuje vrzání vlastní konstrukce roštu, promažte také prostor mezi lamelami, které jsou spojeny plastovými posuvníky. Pokud si nejste jistí, a matrace je dolů, nic nedáte za to, když jednoduše promažete všechno. Ve většině případů je po problému. A pozor: postel vrže i tehdy, kdy rošt nesedí na rámu docela rovně!

K roštu je třeba ještě říct, že roli hraje jeho kvalita. Možná jste na něm chtěli ušetřit a pořídili jste laťkový. Ten je však k vrzání daleko náchylnější. Pod matrací se totiž rád pohybuje. Navíc se může snáze stát, že se prohne a prkna se uvolní. Kvalitnější lamely jsou naopak v gumě nebo plastu, takže nehrozí, že by se dotýkaly dřeva.

Kus látky nebo molitanu

Osvědčeným trikem je i podložení rámu postele čímkoliv měkkým. Může to být jakákoliv textilie, kterou vložíte do míst, kde se dotýká dřevo na dřevo. Použít lze ale také filcové podložky, které zajišťují, aby nábytek nejezdil a neškrábal podlahu. Vyzkoušená je také samolepicí molitanová nebo kobercová páska, kterou se oblepí nosná plocha bočnic, či obyčejný molitan.

Náš tip:

Starý babský recept radí použít na styčné plochy mýdlo. Jednotlivé spoje po sobě klouzají a nevržou. Je to jednoduché a levné. Tento způsob však vyžaduje pravidelnost.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu