Víme, jestli je lepší mýdlo tuhé, nebo tekuté, a jak jsou na tom vysoušeče

Koupelna 05. února 2018 | 11:08 — Marie Drahá
Není to tak dávno, co řada lidí v Česku bojovala se žloutenkou typu A. Ne nadarmo se jí říká nemoc špinavých rukou. Všechno souvisí se vším a velkou roli hrají v případě hygieny naše návyky. Množení bakterií jimi můžeme podporovat, aniž bychom si to uvědomovali. Co děláme špatně?
Dalších 5 fotografií v galerii
Pro lepší hygienu celé rodiny používejte raději mýdlo tekuté / Shutterstock

Bakteriím se nikdy zcela nevyhneme. Ale můžeme si osvojit v koupelně návyky, s nimiž je omezíme na minimum. Důležité je zaměřit se hlavně na pravidelné úkony, jako je mytí rukou, sušení rukou nebo nakládání s kosmetikou.

Tuhé mýdlo, nebo tekuté?

Už jako dětem nám rodiče vštěpovali, že si musíme umýt ruce po každém použití toalety nebo příchodu z venku. Většina z nás se toho drží, jenže ne každý při tom používá mýdlo. Pouhou vodou se přitom bakterií rozhodně nezbavíme! Mýdlo obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají nám zbavit se veškeré špíny. Ptáte se, jestli je hygieničtější tekuté, nebo tuhé? V českých domácnostech se zabydlelo víc tekuté a je to dobře.

I na dávkovači se sice mohou objevit nežádoucí bakterie, ale je jich tam určitě méně, než na táccích s tuhým mýdlem. Loužičky vody, v nichž často plavou, jsou totiž přímo líhní pro bakterie. Pokud už jste nuceni takové mýdlo použít, doporučuje se přetřít si ruce ještě vlhčeným desinfekčním kapesníčkem nebo antibakteriálním gelem. Mini balení lze nosit v kabelce neustále, neztratí se.

Zapomeňte na vysoušeče

Nejhygieničtější jsou jednorázové papírové ručníky, to je bez debat. Pokud je uvidíte na veřejných záchodech nebo na návštěvě, dejte jim vždycky přednost, případně použijte vlastní papírové kapesníčky. Ponechte je k dispozici v koupelně i u vás doma, pokud jste nemocní. Stačí totiž jeden společný froté ručník a nemocná je rázem celá rodina. Ostatně látkovým ručníkům je dobré se ve veřejných prostorách zcela vyhnout. Není hygienické se jimi utírat ani na návštěvách.

Stejně tak v domácnosti by měl mít ideálně ručník každý svůj a určitě ne měsíc v kuse. Jednoduše rozlišit je můžete stejně jako osušky podle barev. Na co si dávejte pozor především, jsou elektrické sušiče rukou! Zatímco dřív se předpokládalo, že horký vzduch bakterie likviduje, je to přesně naopak! Vězte, že jejich používáním se mohou bakterie šířit až do dvou metrů. Pokud jste často nemocní, možná za to mohou nebezpečné bakterie v koupelně.

Kosmetické pomůcky

Je to každodenní ranní rituál. Štětce, zdravíčka, pudr, řasenku i stíny máme ve společné kosmetické taštičce. Šmínky nenecháváme pohozené v koupelně. Jednoduše se nalíčíme a zase je schováme hezky zpátky. Myslíte si, že to stačí, a zamezíte tak tvorbě bakterií? Omezíte možná, ale rozhodně nezamezíte. Štětce i labutěnky vyžadují pravidelné čištění, jinak napáchají na pleti pořádnou neplechu. Při větším sobotním úklidu je properte v teplé vodě s antibakteriálním mýdlem nebo speciálním roztokem. Pleť vám poděkuje. Pozor na půjčování šminek od kamarádky!

Ani když si budete mýt ruce tekutým mýdlem několikrát denně, používat výhradně papírové ručníky a perfektně se starat o vlastní kosmetiku, neznamená, že jste vůči bakteriím zcela imunní. Jsou všude. Na klikách od dveří, madlech na schodištích i zvoncích na domech. To však neznamená, že se musíme nutně v antibakteriálních gelech „koupat“. Jako u všeho je dobré řídit se zdravým selským rozumem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu