Povlečení měníme podle ročních období. V čem se spí nejlépe na jaře?

Interier 31. března 2018 | 15:03 — Marie Drahá
Zatímco v zimě uvítáte hřejivý flanel, v létě vaše tělo příjemně ochladí studený satén. Stejně jako třídíte oblečení podle sezony, vyplatí se střídat podle ročních období i ložní povlečení. Dopřejte si komfort v posteli. Rozdíl je opravdu patrný.
Dalších 6 fotografií v galerii
K jaru patří pastelové barvy a květinové motivy / Shutterstock

Hladké, s kytičkami, puntíky nebo geometrickými tvary? Při koupi povlečení nám padne do oka nejdřív ze všeho vzor. Přirozeně. Co se materiálu týče, je však většina žen konzervativních. Buď se přiklání výhradně k bavlně, damašku nebo má v zásobě pouze krep, který se nemusí žehlit. Říká vám něco sezonnost povlečení?

Jaro

Pokud začneme vzhledem, jarní sezona si doslova říká o květinové vzory a pastelové barvy. Obojí působí uklidňujícím dojmem a jak je známo, i dekor povlečení má nemalý vliv na kvalitu spánku. Jinak se spí v chladné modři, jinak v ohnivé červené. Jaký zvolit materiál? Nikdy neuděláte chybu s bavlnou, která je v podstatě celoroční záležitostí. Na meziobdobí, kdy skončila zima, ale s odkrýváním těla ještě rádi počkáme, se hodí ze všeho nejlíp. Podobné vlastnosti má také mikrovlákno. Dobře saje a snadno se udržuje. Ne každému však musí být příjemné na dotek. Není nic snazšího, než si před koupí na internetu osahat povlečení na prodejně.

Léto

Na léto se hodí nemačkavý krep. Je výborně prodyšný a měkký, navíc je velmi nenáročný na údržbu. Kvůli svému povrchu však nevyhovuje všem. Skvělou alternativou je len, který má tendenci chladit, je měkký a přizpůsobivý. Len je také vhodný pro alergiky. Na rozdíl od krepu má tu nevýhodu, že se krčí. Luxusní záležitostí je pak satén, který se vysloveně hodí pro parné léto. Při praní je nutné jej otočit naruby. Žehlí se velmi dobře. Vyplatí se však investovat do kvalitního materiálu. Jedině tak nebude po několika vypráních suplovat hadr na zem. Doporučené motivy pro letní období? Rovněž květinové vzory, ale výraznější i co se barev týče, proužky, abstraktní motivy, moře.

Podzim

Třetí období roku si žádá zemitější tóny a odstíny barevného spadaného listí. Dobře se budete cítit i v decentní šedé nebo tlumené tmavě modré variantě. Na podzim se hodí také kombinace kruhů a kostek v nenápadných odstínech. Co se materiálu týče, vhodný není letní satén, ani zimní flanel, povoleno všechno ostatní, co je vám příjemné. Skvělou službu prokáže už zmíněná univerzální bavlna, kterou využijete ve všech ročních obdobích. Když ji dobře pověsíte, vyhnete se i zdlouhavému žehlení. Vášeň vnesete během ospalého podzimu do ložnice pomocí několika triků.

Zima

Když mrzne, až praští, v posteli vás nejlépe zahřeje flanel. Je hřejivější než bavlna, déle udrží teplo, je příjemný na dotek a přitom vysoce savý. Aby zůstal krásně měkký, je nutné při jeho praní používat vhodnou aviváž. Velmi dobře se udržuje. Když ho po vyprání pěkně vyhladíte, není nutné jej žehlit. Flanelu asi nejvíc sluší kostka. Působí útulně a současně romanticky. Nic nezkazíte sněhovými motivy nebo jednobarevným odstínem, který doplníte hřejivými barevnými polštářky.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V zapomenuté jeskyni archeologové objevili zvláštní kostěné nástroje. Jde o dosud nejstarší důkaz výroby oděvů na naší planetě

Pokud chcete mít na jaře zahradu plnou okrasných cibulovin,...

Příprava zahrady na zimu aneb Co vše stihnout do prvních...

Nevyhazujte skořápky od ořechů do koše. Připravte z nich...

Tipy, jak uchovat natrhané bylinky ze zahrady čerstvé až do...

Jak umít špinavé ruce od vlašských ořechů, aby zbarvení...

Vyčistěte fasádu domu od všech nečistot. S osvědčenými...

Zavřít reklamu