Starý nábytek se dá sehnat za pár korun. Jak jej ale zbavit zatuchliny?

Tipy a inspirace 14. dubna 2018 | 08:29 — Marie Drahá
Antik bazary jsou plné nejrůznějších pokladů. A co teprve stará chalupa po babičce? Kombinace nového se starým dnes není v interiéru ničím neobvyklým, mnohdy naopak žádoucím. Dříve než však vyhradíte staršímu nábytku doma místo, dopřejte mu pořádnou očistu.
Dalších 6 fotografií v galerii
Nedopusťte, aby se vám ze skříně linul nepříjemný odér / Shutterstock

Přivezete si domů nádherný kousek. Už přesně víte, kde bude stát a co v něm bude. Může to být starožitný příborník nebo skříň stará sedmdesát let. Jako veškerý starší nábytek ale má svůj odér. Je potřeba se ho zbavit – jinak jím načichne každá věc, kterou do něj uschováte. O oblečení nemluvě.

Na plesnivý zápach mléko

Na vymytí nábytku se nabízí kromě drogeristických přípravků klasicky voda s octem. Do litru vody stačí přidat jednu lžíci. Jakmile skříň pořádně vymyjete, nechte ji dobře vyvětrat. Ocet dezinfikuje a postará se o lesk. Běžně se s ním myjí dřevěné podlahy.

Po prvním umytí zjistíte, jak na tom se zápachem nábytek skutečně je. Pokud nesmrdí, máte vyhráno. Prostory jsou vaše. Druhá varianta si žádá další postup. Jestli ze skříně cítíte plesnivý navlhlý zápach, zkuste do ní vložit hrnek s vroucím mlékem. Zavřete a mléko v ní nechte vychladnout. Skříň pak vyvětráte, vymyjete a necháte proschnout. Zápach by měl zmizet.

S naftalínem si poradí citron i lih

Nemusíte mít doma moly, aby vám nábytek smrděl po naftalínu. U starších kousků je to docela běžné. V takovém případě zkuste smíchat citronovou šťávu s octem nebo s lihem a roztokem skříň znovu vymýt. Během větrání do ní umístěte nádobu s roztokem, která by měla účinky mytí posílit a nábytek nemilého zápachu zbavit. U hodně starých kousků se odéru jen tak nezbavíte a proceduru je nutné opakovat několikrát.

Výborným pohlcovačem pachů je podle zkušeností také jedlá soda nasypaná například v šuplících nebo dokonce kočkolit! Komodu nebo skříň krásně provoní i mletá káva. Absorbentem zápachu je také nadrcené dřevěné uhlí.

Jak zatuchlině doma předejít?

Potíže se zatuchlinou vás mohou potrápit i v případě nábytku, který jste nesehnali z druhé ruky. Objevují se hlavně v průběhu nebo na konci zimy. Jak tomu předejít? Jednou za čas skříň vyprázdnit, vymýt a vyvětrat. Nepoužívaného oblečení je lepší se zbavit, nebo alespoň jednou za dva roky vyprat.

Zápach se může objevit i v momentě, kdy běžně věšíte nebo skládáte do skříně oblečení čerstvě vyprané a nošené. Dělá to většina z nás – logicky nebudeme prát bundu po každé vycházce. Odéru se však vyhnete, když ji necháte před uskladněním pořádně vyvětrat. Pozor na kombinaci oblečení a bot v jedné skříni! Obuvi je určen botník. Jak se postarat o to, aby se dřevo staršího nábytku lesklo během chvilky? Domácí leštěnka se ukrývá v lednici nebo ve spíži.

I skříň si žádá deodorant

Málokdo si dnes odpustí při praní prádla aviváž. U oblečení, které nenosíme tak často, ale za čas vyprchá. Řešením je voňavé mýdlo nebo svazeček sušených bylinek v pytlíku, které umístíte do skříně. Krásně ji provoní, navíc odpuzuje moly. Naše babičky jednoduše věděly, proč je tam dávají.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu