Vyhýbáte se koženým sedačkám? Velká škoda. Kůže je vhodná i pro alergiky

Interier 03. května 2018 | 15:12 — Marie Drahá
O kožených sedačkách koluje řada mýtů. Mezi nejrozšířenější fámy patří, že v zimě chladí a v létě se na ní člověk potí. Opak je přitom pravdou! Kůže je svými vlastnostmi nejvíc podobná lidské pokožce. Je odolná a vhodná pro alergiky. Stále přitom nese punc luxusu.
Dalších 7 fotografií v galerii
V interiéru bývá kožená pohovka nepřehlédnutelným kouskem / Shutterstock

Řada lidí se bojí koupit koženou pohovku. Považují ji spíš za výstavní kousek, ale nedokážou si představit, že by se z ní měli večer dívat na televizi. Nabízí přitom pohodlí srovnatelné s látkovou sedačkou. Navíc nepropouští prach a pot. Možná by stálo za to dát kožené soupravě šanci.

Za nejkvalitnější vrstvu kůže se platí

Cenově se už kožená sedačka od látkových pohovek zas tak moc neliší. Pro řadu lidí dnes není nedostupná jako v minulosti, kdy si ji mohlo dovolit jen horních deset tisíc. Ovšem v případě kůže platí – čím dražší, tím kvalitnější. Pohovka se totiž vyrábí z různých druhů kůží, které se rozřezávají na několik vrstev. První je nejkvalitnější a používá se především na sedáky, které jsou namáhány nejvíc. Další vrstvy jdou pak na jiné části pohovky, u kterých se tolik nepředpokládá prošoupání. To je případ těch levnějších kožených sedaček. Cena může být ale o desetitisíce vyšší, pokud výrobce použije nejkvalitnější vrstvu kůže na celou sedačku.

Stejně jako v případě látkových potahů i barevná škála kůže se rozšiřuje. Nemusíte mít doma jen černou nebo tmavě hnědou. Pořídit si lze klidně zelenou, červenou nebo výrazně modrou. Výrobci naslouchají přáním zákazníků a provádějí také zajímavé barevné kombinace. Kožená sedačka vypadá tak majestátně a luxusně, že se v okamžiku stane nepřehlédnutelným kouskem interiéru. Šmrnc dodají vašemu bytu i tapety. O těch jsme psali zde.

Pozor na topení, slunce, ale i mastnotu

Pokud se vám kožené sedačky líbí, jen jste dosud nenašli odvahu si ji pořídit domů, jděte si ji jednoduše vyzkoušet na prodejnu. Ale vězte, že pokud se pro ni rozhodnete, neměla by být doma v bezprostřední blízkosti krbu nebo radiátorů ani vystavena přímému slunečnímu záření. Kůže by se mohla vysušit a vyblednout. A pozor je třeba dávat i ve společných prostorech, kde se vaří. Usazující se mastnota by mohla pohovku zničit. Je proto nutné ji pravidelně čistit a impregnovat.

Údržba kožené pohovky je snadná

Údržba kožené pohovky ale není nijak složitá. Stačí z ní stírat prach suchým hadříkem. Párkrát za rok je pak dobré promazat ji speciálním přípravkem na kůži. Chemickým čističům je nutné se zcela vyhnout.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu