Mobil pod polštářem může způsobit pohromu

Interier 24. září 2018 | 16:18 — Marie Drahá
Máte na nočním stolku budík? Pokud ne, pak vás zřejmě budí každé ráno mobil. Je to možná pohodlné, ale nikoliv bezpečné. Obzvlášť když si navyknete spát s telefonem v posteli. Může se totiž stát, že se v noci ocitnete v plamenech.
Další 3 fotografie v galerii
Přístroj se může lehce přehřát a způsobit požár / Pixabay

Aniž si to uvědomujeme, fenomén dnešní doby je v ložnici hotovým postrachem, a to hned ze dvou důvodů. První z nich představuje vážné nebezpečí, pokud běžně s mobilem usínáme přímo v posteli a on pak skončí pod polštářem nebo mezi matrací a přikrývkou. Stala se už celá řada případů, kdy se mobil kvůli nedostatku vzduchu přehřál a způsobil požár – jen několik centimetrů od hlavy! Hasiči před tímto nebezpečím varují už celé roky, v někerých případech bohužel marně.

K podobným neštěstím dochází, když majitelé v noci nabíjejí své přístroje, aby byli ráno zase online, a mají je položené na nočním stolku nebo také rovnou v posteli. Telefon zkrátka potřebuje vzduch. Odborníci radí mít jej položený na tvrdém povrchu, který pomůže rozptýlit teplo vycházející z přístroje. Ale vhodnější než noční stolek v ložnici je přesto jiná místnost v domě.

U dětí je riziko mnohem vyšší

Dětem jen těžko vysvětlíte, že nemohou mít přes noc v pokoji mobily, pokud s nimi usínáte sami. Není to ani výchovné, ani účinné řešení. Existuje větší pravděpodobnost, že budou telefony před vámi schovávat a dělat všechno pro to, aby je do pokojíčku propašovaly. Na vás pak bude neustálá kontrola. V případě dětí je totiž riziko, že s mobilem skončí v noci v posteli, daleko vyšší.

Další věc je elektromagnetické záření, které všechny zapnuté telefony vysílají. Přestože se bez nich větší část dne neobejdeme, je prokázané, že jejich pravidelné používání škodí našemu zdraví. Stejně jako mobil totiž nikdy nevypneme. Chytré zařízení nás stále nutí sledovat nově příchozí e-maily, zprávy, tweety i příspěvky na Facebooku. O dalších věcech, které do ložnice rozhodně nepatří, jsme psali zde.

Poruchy spánku? Může za to mobil!

V noci způsobují elektromagnetické vlny nespavost, poruchy spánku, bolesti hlavy nebo podrážděnost očí, když za každou cenu mžouráme na displej. Jsou to zdravotní potíže, kterým často přítomnost mobilu v ložnici vůbec nepřisuzujeme. Přitom smartphony podle výzkumů dokonce mění srdeční rytmus nebo biologické hodiny.

Jak se tedy bez telefonu v ložnici obejít? Jednoduché řešení je pořídit si budík. Další variantou je mít položený telefon na stolku, ale vypnutý. Ve většině případů funguje totiž buzení i tak. Alternativou je režim Letadlo a vypnutá datová síť nebo Wi-Fi. Děti by však výjimky dostávat neměly.

Související články
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu