Jak se vyhnout v domácnosti kýči? Udělejte ze zdobených věcí výjimečné

Interier 30. října 2018 | 17:34 — Marie Drahá
Zlaté ornamenty, skleněné ryby, africké masky i malovaní trpaslíci na zahradě. Dekorace, které jsou obyčejně označovány za velmi nevkusné, zdobí stále celou řadu českých domácností. Někomu se totiž líbí. Některé kýče nemusí vypadat špatně. Ale chce to dodržet jistá pravidla a cit.
Další 4 fotografie v galerii
Zdobené a okázalé prvky mohou vypadat výjimečně v kombinaci s jednoduchou modernou / Internet

Zejména třpyt a odlesky mohou být stejně tak znakem nevkusu, jako luxusu. Jsou totiž součástí glamour stylu. Jenže mezi kýčem a glamour existuje velmi tenká hranice. Interiér má sice vypadat okázale, ale i tady platí, že méně znamená více.

Šetřte s prvky

Pokud se vám líbí zlaté či stříbrné doplňky, broušené sklo, satén nebo vyřezávané ornamenty na zrcadlech, nemusíte se jich vzdávat jen proto, že je někdo považuje za nevkusné. Jen s nimi v interiéru šetřte. Neumísťujte je vedle sebe, protože by domácnost působila přeplácaným až laciným dojmem. Základem je jednoduchý interiér, který můžete některou z oblíbených věcí dozdobit. Pak může vypadat zajímavě.

Kombinujte s jednoduchostí

Výraznější věci kombinujte s těmi jednoduchými a pokud možno ve střízlivějších, například pastelových barvách. Příkladem mohou být polštáře na pohovce, z nichž pouze jeden vyniká. Stejně tak mohou vypadat hezky těžké sametové závěsy, ale v kombinaci s jednoduchou záclonou bez vzorů. Když kožešina, tak jedna. Když tapeta, určitě ne na všechny stěny v místnosti.

Uchvacujte jedním kusem

Velký pozor si dejte, co se týče nábytku či osvětlení. Patří mezi nejvýraznější prvky interiéru. Pokud jste se zamilovali do zámecké pohovky v glamour stylu, klidně si ji pořiďte, ale měl by to být jediný kus v místnosti podobného vzezření. Pak může vypadat výjimečně. Doplněnou starožitným nábytkem z ní totiž uděláte komnatu, ale rozhodně ne interiér 21. století.

Mix stylů si žádá cit

Jestli se rozhodnete mixovat různé styly, pak opatrně. Ne každý pro to má cit. Pro lepší výsledek si přizvěte na návštěvu kamarádku, o které jste si jisti, že má vkus, nebo oslovte odborníka. Pozvat si do domu bytového designéra není luxus, naopak můžete ušetřit nemalé peníze, psali jsme zde.

Pozor na exotiku

Kýčovitou domácnost nemusí mít jen pamětníci komunistického režimu. Často k ní sklouznou i cestovatelé, kteří mají potřebu vyzdobit si interiér vším, co si přivezli ze svých cest, někdy k tomu dokoupí levné atrapy z českých obchůdků. Nezapomeňte proto, že i exotika může vypadat nevkusně, pokud je jí doma mnoho.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu