Pomocník z lékárničky: Peroxid vodíku dokáže v domácnosti divy

Tipy a inspirace 12. listopadu 2019 | 16:33 — Anna Novotná
V lékárničce jej máme všichni. Peroxid vodíku je dobrý na odřeniny, ale pomůže i v okamžiku, kdy nás pobolívají osmičky. Stejně jako ocet nebo jedlá soda je však také univerzálním pomocníkem v domácnosti. Zkuste jej přihodit do pračky nebo s ním umýt linku, budete překvapeni.
Dalších 7 fotografií v galerii
S peroxidem vodíku doma dokážete téměř neuvěřitelné věci / Shutterstock

Protože se skládá z vodíku a kyslíku, říká se mu někdy také kysličník. Peroxid vodíku je účinným bojovníkem proti bakteriím a skvěle dezinfikuje. Naše tělo, byt a dokonce i ovoce se stopy pesticidů! Vyzkoušejte jej jinak, než jste zvyklí. Máme pro vás několik tipů.

Pomůže v boji s nepořádkem

Příznivci domácích přípravků využívají k úklidu domácnosti nejčastěji kuchyňský ocet nebo jedlou sodu. Obě ingredience mají prokazatelně výborné čisticí účinky. A pozadu nezůstává ani peroxid. Pokud smícháte tříprocentní roztok s vodou v poměru 1 : 1, můžete s ním umýt podlahu, kuchyňskou linku i celou koupelnu. Poradí si s nežádoucími bakteriemi i šmouhami. S trochou opatrnosti jej lze vyzkoušet i na fleky na koberci.

Zatočí v bytě s plísněmi

Špatně jste větrali a provlhla vám zeď? Plíseň v bytě škodí vašemu zdraví! Zbavte se jí co nejdřív, vyzkoušet přitom můžete osvědčený peroxid vodíku. Stačí jím postiženou část stěny postříkat a nechat působit. Po půlhodince byste měli plíseň jednoduše setřít hadříkem.

Vybělí zašlé prádlo

Zažloutlé flíčky na povlečení, halenka, ze které se postupným praním stala místo bílé zašedlá. I s tím si dokáže poradit kysličník z lékárničky. Podobně jako soda má totiž výborné bělicí schopnosti. Peroxid kápněte na skvrnu, nechte pár minut působit a poté klasicky vyperte. Pokud máte zašlého oblečení víc, přilejte malý šálek přímo do bubnu pračky. Nepoužíváte škrob? Pak se nemůžete divit, že se vám ložní prádlo nebo záclony rychle ušpiní.

Pohlcuje zápach

Peroxid je dezinfekce, tudíž redukuje jakýkoliv zápach. Osvědčí se na toaletě, kde roztokem vyčistíte okolí, ale také v lednici. Místo klasického čisticího přípravku jím jednoduše vytřete celý vnitřek a poté vymyjte vodou. Zápach zaručeně zmizí.

Zbaví ovoce pesticidů

Jestli kupujete ovoce či zeleninu ze supermarketů, máte téměř stoprocentní jistotu, že bylo chemicky ošetřeno. Před každým požitím je proto třeba potraviny omýt. Obyčejná voda bohužel nestačí. Někdo si bere na pomoc ocet, vy můžete vyzkoušet peroxid. Pesticidů zbaví ovoce dokonale. Nezapomeňte však po dezinfekci jídlo pořádně opláchnout!

Funguje i jako přírodní hnojivo

Peroxid vodíku se umí postarat také o to, aby rostlinky v květináčích hezky rostly a přitom nehnily. Stačí, když jej v poměru 1 : 5 smícháte s vodou a rostlinky roztokem občas zalijete. Nikdy jej však nenechávejte na světle, potřebuje být ve tmě.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu