Co se na Nový rok smí a nesmí? Hlavně nemějte pověšené prádlo a nepodávejte drůbež

Tipy a inspirace 01. ledna 2019 | 08:55 — Marie Drahá
První den v roce je významný nejen co do začátku nového kalendáře. Stejně jako k Vánocům se k němu vážou nejrůznější rituály a pověry. A většinou i ten, kdo na ně nevěří, si vzpomene na zvyky, které se v domácnostech jeho rodičů každoročně držely. Pojďme si připomenout, které to jsou.
Další 4 fotografie v galerii
Čočka symbolizuje peníze, proto se objevuje na novoroční tabuli nejčastěji / Depositphotos

Nejznámějším rčením je Jak na Nový rok, tak po celý rok. Co vůbec znamená? První den v roce má být odpradávna jakýmsi odrazem celého roku následujícího. Lidé by tedy měli dělat věci, které jsou jim příjemné, vyvarovat se hádek, ale naopak být na sebe milí a hodní. A do nového roku vstoupit s čistým štítem. Ne každému se to bohužel po silvestrovských oslavách podaří. Přesto se lze vyvarovat chyb, které jsou spjaty s naší domácností a minimálně pro dobrý pocit se držet následujících rad.

Uklizeno a žádné resty v domě

Nepořádek v domě neznačí nic dobrého. Řada hospodyněk proto dbá na to, aby měla na Nový rok všude řádně uklizeno a nezůstaly jí z minulého roku nějaké resty – jinak se s ní dál potáhnou. Určitě byste měli mít vynesené všechny odpadkové koše a v postelích čisté povlečení. Co se úklidu týče, co jste nestihli doposud, dnes určitě nedohánějte. Na Nový rok se totiž smýčit nesmí. Koště by vymetlo z domu štěstí. Platí to také o luxování a větším gruntování všeobecně.

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Nejčastěji se vzpomíná ve spojitosti s Novým rokem prádlo, které hraje ve zvyklostech a pověrách zásadní roli. První den roku by mělo být vyprané a vyžehlené a hlavně neviset na šňůrách nebo na sušáku. Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Co na oběd? Luštěniny

Drobná zrníčka připomínají penízky, proto by se měla na Nový rok objevit na jídelním stole čočka. Traduje se, že přinese v následujícím roce do domu hojnost. Čočku můžete nahradit i hráškem nebo krupicí. Z těchto surovin lze uvařit polévku i hlavní jídlo podávané nejčastěji s vepřovým. Prase je totiž symbolem štěstí. Luštěniny (ale i penízky) se v dřívějších dobách často také zapékaly do vánočky nebo koláče. Nový rok je dnem, kdy by se u bohatého oběda měla sejít pokud možno celá rodina. Nechcete se moc naběhat? Pořiďte si praktického a skladného pomocníka.

S drůbeží může odletět štěstí

Vzpomeňte si, že naše babičky nikdy nevařily ani nepekly na Nový rok slepici, kuře, kachnu, krůtu, rybu, králíka ani zajíce. Podle pověry by totiž mohlo z domu utéct, uletět nebo uplavat štěstí. Po obědě se často vypravily rodiny za svými blízkými nebo přáteli, případně na procházku či za kulturou. Byl to symbol jakési pospolitosti, která se jich měla držet celých 365 dní. A kdo si na sebe oblékl něco nového, chodil pak celý rok v novém.

Pozor, co vynesete z domu

Na Nový rok by měla být domácnost vybavena zásobami cukru, mouky, oleje, soli a dalších základních ingrediencí. Říká se totiž, že co dnes chybí, bude chybět po celý rok. Stejně tak by se nemělo z domu vynášet nic, co by mohlo následující rok scházet. Platí to také o penězích. Případné půjčky proto raději odložte na jiný den.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu