Jak šetrně vyprat péřovou bundu nebo polštáře?

Tipy a inspirace 06. listopadu 2019 | 18:08 — Anna Novotná
Bundy, peřiny, dětské peřinky i spacáky. Navzdory všemožným alergiím i preferenci ovčích roun má každý z nás doma věci plněné peřím. Někdy ale tápeme s jejich údržbou. Dát je do pračky si netroufáme, takže s nimi pravidelně utíkáme do čistírny, což se prodraží.
Dalších 5 fotografií v galerii
Péřové věci je nutné prát zvlášť, a to se speciálním práškem / Internet

Cestu do čistírny i peníze si přitom ušetříme, pokud dodržíme při domácím čištění peří několik základních pravidel. Jen tak si můžeme být jisti, že o své oblíbené a někdy i dražší kousky nepřijdeme.

Speciální prací prostředek

Je třeba si uvědomit, že peří je mastné a jakékoliv běžné prací prostředky, které používáme na ostatní oblečení, jej mohou vysušovat. Tím ale peří ztrácí svou kvalitu. Před praním bund nebo polštářů je proto nutné sáhnout po speciálním pracím prostředku vhodným pro peří. Na rozdíl od některých agresivních přípravků je jemnější. Případné povlaky je nutné vyprat zvlášť, aviváž i bělidla jsou zakázaná.

Jemné praní a nejnižší otáčky

Některé modernější pračky nabízejí speciální programy pro praní funkčního oblečení nebo právě peří. Zaručí nejšetrnější údržbu oblečení, které speciální péči skutečně vyžaduje. Pokud ale vaše pračka takovým programem nedisponuje, nezoufejte. Navolte 40 °C a program na jemné prádlo, minimální otáčky, vypněte ždímání a naopak přidejte máchání navíc. Ostatně vodítkem by vám měly být i symboly na štítku jednotlivých textilií.

Optimálně zaplněný buben

Ideální je, když je při praní péřových věcí buben pračky optimálně vyvážen. Vhodné je tak prát několik polštářů či bund najednou – samozřejmě zase s ohledem na velikost spotřebiče. Na bundách zapněte všechny zipy a kapsy. Někdo doporučuje přihodit do bubnu pračky i dva nebo tři tenisové míčky, které mohou zabránit tomu, aby se peří srazilo na jednom místě.

Nikdy nekroucáme

I po vytažení z pračky jsou péřové věci plné vody. Ať vás ale ani nenapadne je ždímat v ruce nad vanou! Přebytečnou vodu se pokuste vymačkat šetrně například pomocí dvou ručníků. Teprve potom je můžete dát sušit. Ovšem nikdy ne na sluníčko, které by peří zbytečně vysušilo.

Péřové věci v sušičce

Na to, zda je vhodné sušit péřové věci v sušičce prádla, existují dva různé tábory. Jedni se přiklánějí k tomu, že peří sušička neublíží, pokud ji nastavíme na velmi nízkou teplotu nebo zvolíme studený vzduch. I tady se doporučuje přihodit do bubnu několik tenisových či speciálních míčků, které se postarají o lepší načechrání peří při sušení. Vhodné je snížit dobu sušení.

Sušení ve vodorovné poloze

Příznivci přirozeného sušení peří se přiklánějí k tomu, rozprostřít polštáře nebo bundy na sušák a několikrát denně je pořádně natřesat, aby nevznikaly nežádoucí chuchvalce, které by navíc mohly začít plesnivět. Péřové věci někdy schnou i několik dní, je třeba být trpěliví. Dávat je na topení ale není žádoucí!

Čistírna na starší věci

Pokud jste doma objevili opravdu staré péřové polštáře, je skutečně lepším řešením odnést je nejdřív do čistírny a následně se o ně starat svépomoci. Nechte si však předem poradit, která čistírna je dobrá a kde se chovají k oblečení skutečně šetrně. Dostat dlouhotrvající make-up z oblečení může být také fuška. Co na skvrny skutečně zabírá, vám poradíme zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu