Jak se zbavit nežádoucích živočichů v zahradě? Housenky i slimáci mohou během pár dnů zlikvidovat úrodu

Exterier 13. března 2019 | 14:05 — Anna Novotná
Nalezení housenky v zahradě může být výzva i radost. Vždyť život na zahradě má být pestrý. Horší ale je, když vám zahradu osídlí stovky housenek. Ty mohou zcela zlikvidovat nejen úrodu.
Dalších 6 fotografií v galerii
Slimáka na zahradě nikdo nechce / Shutterstock

Podivně nakousané listy nebo přímo celé oholené stonky jsou jasnou známkou přítomnosti housenek. Na vaší zahradě vám mohou škodit ale i šneci, slimáci nebo třeba mravenci. Každý zahradník jistě ví, že nevítaný hmyz se může na zelenině objevit z ničeho nic. Existují různé rady, jak s nežádoucími živočichy zatočit.

Jak se zbavit housenek?

Zatímco krásného motýla obdivujeme, jeho larva je na zahradě nevítaným hostem.

Nalákejte na zahradu ptáky

I v boji proti housenkám existuje pomoc z přírody. Stačí nalákat do zahrady více ptactva. Ideálně rozmístěním krmítek a budek. Než vám pomohou ptáci, musíte housenky sami vysbírat. Včetně vajíček, která bývají na spodní části listů zeleniny. Housenky jsou často aktivní pouze v noci, proto je vhodné je odstraňovat večer. Následně můžete použít vápenný prach. Několik kousků páleného vápna pokropte vodou. Až se rozpadne, využijte prach jako posyp rostlin. Housenky tak odstraníte, aniž byste zasáhli samotnou zeleninu. Občas se ale housenky příliš přemnoží.

Eko likvidace

Aby na vaší zelenině nehodovali různí červi a housenky, zkuste zeleninové listy zlehka posypat směsí ze soli a hladké mouky. Připravte si ji smícháním půlku hrnku soli s jedním hrnkem mouky a aplikujte v době, kdy je zelenina vlhká od rosy, deště nebo zalévání. Tento jednoduchý přírodní přípravek by měl housenky spolehlivě odradit.

Jak na slimáky a šneky?

Sůl

Říká se, že nejúčinnější je slimáky prostě sesbírat. Ale pokud se vám do toho nechce, zkuste proti nim jako zbraň obyčejnou sůl. Každého slimáka jí trošku posypte a celý postup ještě jednou zopakujte, zhruba za pět minut. Snad je uvidíte, jak ze zeleniny rychle odlézají.

Popel

V boji proti slimákům by vám měl pomoci také popel, který je udrží v patřičné vzdálenosti. Ovšm pozor, popel musí být suchý. Jakmile navlhne, nemá žádný účinek. Čas od času ho tedy rozsypte jak na nezvané hosty, tak i na rostlinky.

Brambora nebo tymián

Nebo nakrájejte syrovou bramboru a rozprostřete ji kolem rostliny nebo vysaďte do ohrožených míst tymián, který má slimáky odpuzovat.

Pivo

Proti slimákům se využívá i pivní past. Rozmístěte po zahradě skleničky, které zahrabete až po okraj. Naplňte je do poloviny pivem nebo pivními kvasnicemi s vodou. Druhý den ráno byste měli vidět slimáky a hlemýždě uvnitř, protože je pivo vábí. 

Jak vyhnat myši?

Proti myším nejlépe funguje starý dobrý způsob řešení – pořiďte si kočku či kocoura, ti už si s nimi poradí.

Chcete se opatrně zbavit krtků?

I tato roztomilá zvířátka umí na zahradě nadělat pořádnou paseku. Proti krtkům funguje citronová kůra. Do jejich nory vložte právě čerstvou citronovou kůru, krtci nesnášejí její vůni.

Krtkům i myším můžete do vchodů nastrkat listy ořešáku královského. Navíc i krtkům vadí přítomnost kočky. Ale pozor! Krtek je chráněný, takže bude lépe, pokud ho přítomnost vaší číči jen pořádně zastraší a nedojde k jeho usmrcení. (Dále čtěte: Potřebujete vyhnat holuby z vašeho balkonu? Zkuste jednoduché finty).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách nejbarevnějších míst v okolí

Tip na podzimní výlet. Vydejte se po stopách...

Přírodní divy Provence, nad kterými se vám bude úžasem...

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj...

Malá, ale nesmírně krásná. Poznejte vavřínovou perlu...

Kam vyrazit k moři na sklonku léta. S naším výběrem...

Tu krásu nelze popsat slovy, tu zkrátka musíte vidět

Zavřít reklamu