Jak se starat o ovčí kůži, aby vám vydržela mnoho sezon? Vyvarujte se věcí, které kožešinám škodí

Tipy a inspirace 18. srpna 2019 | 13:53 — Marie Drahá
Ovčí kožešiny i hovězí předložky jsou oblíbenou dekorací v řadě domácností. Skvěle ladí se skandinávským stylem, hodí se do industriálního loftu i chalupářského interiéru. Vyžadují však výjimečné zacházení. Víte, jak se o ně správně starat?
Další 4 fotografie v galerii
Kožešiny jsou působivou dekorací v interiéru i v exteriéru / Internet

Imitace zvířecí kůže se dá pořídit za pár stovek, ale výrobky z pravé ovčí nebo hovězí kůže nejsou nijak levné. Jejich cena se nezřídka vyšplhá i na několik tisíc korun. Máte je doma? Pokud je nechcete za pár sezon vyhodit, vyplatí se osvojit si několik důležitých rad týkajících se péče o ně.

Kůže se s vodou nesnese

Jakmile jednou kůži namočíte, ztvrdne a už se s ní nedomluvíte. Ztratí svůj tvar i funkční vlastnosti, takže vám bude časem v pokoji spíš na obtíž. Kůži proto nikdy nedávejte do pračky ani ji neperte ručně. Pokud už potřebujete vyčistit chlupy shora, maximálně je jemně postříkejte rozprašovačem.

Pozor na přímé slunce

Stejně tak není dobré nechávat kůži na přímém slunci, případně ji sušit v sušičce nebo na topení. Tím vším zkracujete její životnost. Na druhou stranu, taková ovčí kůže má samočisticí efekt. Přírodní tuk lanolin, který je produkován ovčími žlázami, obalí chlupy a částečně odpuzuje znečištění. Právě lanolin bývá součástí čisticích přípravků, které jsou pro tento účel na trhu k dostání.

Kožešiny chtějí pořádně vyvětrat

Jak ale správně kožešiny čistit? Ze všeho nejdřív je vezměte na vzduch a pořádně vyklepejte. Použít můžete klidně plácačku na koberce. Vypadne z nich většina drobků i prachu. Potom je navlhčete rozprašovačem s přídavkem lanolinu, případně vystavte drobnému mrholení. Chlupy natáhnou vlhkost a srovnají se. Následně nechejte kožešiny pořádně vyvětrat.

Srst vytřete odmašťovací směsí

Pokud to nestačí, čeká vás náročnější práce. Budete potřebovat odmašťovadlo a sypký materiál. Odmašťovadlem může být technický benzin, technický lih, aceton nebo speciální přípravek koupený v drogerii. Smíchá se nejčastěji s pilinami z nepryskyřičnatého stromu (tedy vyjma smrku nebo borovice), pokud je nemáte, lze použít i krupici nebo hrubou mouku. Obojí promíchejte v míse a nechejte nasáknout. Směsí potom důkladně vytřete srst. Nechte chvíli působit a pak vyklepejte.

Chcete čechrat? Pomůže hřeben na psy

Spodní část ovčí kůže není nutné čistit tak často jako srst. Použít můžete obyčejnou mýdlovou vodu, ale následně je třeba kůži nutné vysušit a pořádně promazat tukem. Slepené pramínky vlny pak jednoduše rozčešete hřebenem na psa. Srst krásně načechrá, takže bude vypadat jako nová. Další možností je pak odborné čištění, za které si ovšem připlatíte.

Zápach zkuste jedině vyvětrat

Co když kůže zapáchá? Prakticky jedinou možností, jak se smradu zbavit, je nechat kůži pořádně vyvětrat. Pokud je příčinou nelibé vůně špatný proces činění, podle některých doporučení je nutné nechat kůži na vzduchu až několik měsíců. Funguje údajně i káva vsypaná do srsti, kterou po nějaké době vyklepete. Jak pečovat o dřevěný nábytek, aby vydržel dlouho krásný, zjistíte zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu