Vodní kámen ničí pračku, myčku, konvici i kávovar. Víte, jak se ho účinně zbavit bez chemie?

Spotřebiče 12. září 2019 | 14:09 — Marie Drahá
Nevzhledný hnědý povlak jménem vodní kámen se nejčastěji usazuje v koupelně. Nechává stopy na vaně, umyvadle, bateriích, ve sprše i na toaletě. Pořádnou neplechu ale dokáže způsobit i ve spotřebičích. Pokud jej necháte žít vlastním životem, může vám drahé přístroje zničit. Jak na něj?
Další 4 fotografie v galerii
V myčce na nádobí se ocet často používá namísto leštidla / Internet

Kdo má doma tvrdou vodu, dobře ví, o čem je řeč. Základem vodního kamene jsou totiž minerály soli, a to uhličitan vápenatý a uhličitan hořečnatý. A čím je voda tvrdší, tím víc těchto minerálů obsahuje. Nejvíce viditelné jsou na vaně nebo ve sprchovém koutě v podobě drobných kapiček vody. Když pomineme dopady tvrdé vody na pokožku těla, kde jsou jen kosmetickou záležitostí, jinak je tomu u domácích spotřebičů, kde představuje vodní kámen zdravotní rizika, a je také častou příčinou poruch.

Čemu se raději vyhnout

Existuje spousta chemických přípravků, které garantují, že zbaví domácnost vodního kamene. Některé jsou skutečně velmi účinné, bohužel dokážou povrch sanitární keramiky zničit. Nehledě na to, že dávat je do spojitosti s prádlem nebo potravinami není zrovna nejlepší nápad. Stejně opatrně je třeba zacházet také s kyselinou sodnou, která je hodně agresivní.

Babské rady, které fungují

Pamatujete si, jak se zbavovaly vodního kamene naše babičky? Nedaly dopustit na ocet. Vyčistily s ním záchod, kachličky a pračku. Stejně dobře zafunguje v boji s vodním kamenem také v myčce, kde jej stačí nalít na místo leštidla nebo přímo dovnitř myčky a nechat projet naprázdno. Výbornou službu udělá i v případě varné konvice a dalších spotřebičů, kde je ale třeba následně přístroj dobře vymýt. Dobrým pomocníkem je také běžně dostupná kyselina citronová, která navíc nemá tak štiplavé aroma jako zmiňovaný ocet. Obojí je ekologické a levné.

Změkčení vody se vyplatí

Usazování vodního kamene se zřejmě nevyhnete. Můžete však udělat mnohé pro to, aby dopady nebyly tak tristní. V prvé řadě si můžete nechat v domácnosti změkčit vodu, a to pomocí odstranění minerálů, které tvrdost způsobují, nebo změnou formy minerálů ve vodě. Možností, jak to provést, je celá řada.

Dalším doporučením je pořízení produktů s odolnou povrchovou úpravou, kde se vodní kámen tolik neusazuje. A v neposlední řadě je důležitá jejich pravidelná údržba. Mějte na paměti, že vodní kámen snižuje účinnost spotřebičů až o desítky procent. Nejen, že vás vyjde jejich provoz na mnohem větší peníze. Ledabylým přístupem jim také zkracujete životnost a ohrožujete vlastní zdraví. Hledáte šikovné spotřebiče do kuchyně? Víme, na co byste při výběru neměli zapomenout.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu