Co je v domácnosti největším žroutem elektřiny? Konvice ani sušička to rozhodně nejsou

Spotřebiče 25. září 2019 | 16:13 — Marie Drahá
Platíte o dost vyšší inkaso než sousedi, přitom je vás doma stejně? Přestože nelze srovnávat dvě různé domácnosti, důvod je možná jediný: na rozdíl od sousedů neumíte šetřit. Nemalý podíl na SIPO tvoří i elektřina. Zkuste odhalit největšího viníka.
Další 4 fotografie v galerii
Energii spotřebujete i tehdy, když necháváte přístroje v zásuvkách / Internet

Pokud byste rádi věděli, který ze spotřebičů vám odebírá nejvíce elektřiny, zjistíte to prostřednictvím elektroměru. I jako laici budete mít okamžitě jasno, kolik vám žere lednička, pračka, vysavač nebo třeba kávovar. A rázem si spočítáte náklady.

Je vám líto koupit nový? Stejně proděláte

Obecně platí, že nejvíce energie žerou v domácnosti starší spotřebiče. Pokud máte tedy patnáct let starou ledničku, kterou musíte stále častěji odmrazovat, ale je vám ji líto vyhodit, jdete vlastně sami proti sobě. To, co ušetříte za novou, se totiž odrazí ve vyšších splátkách inkasa. A v tomto případě se může jednat až o několik tisíc korun ročně! Modernější spotřebiče se pyšní úspornou energetickou třídou, díky které můžete náklady snížit více než o polovinu.

Výběr lednice a mrazáku je stěžejní

U lednice a mrazáku rovnou zůstaneme. Právě ty se řadí k největším žroutům energie vůbec. A to i tehdy, pokud máte spotřebiče pouze několik let staré. Je to logické. Jedná se o přístroje, které mají poměrně vysoký výkon a na rozdíl od ostatních musí fungovat nepřetržitě. Ušetřit můžete jedině tehdy, pokud koupíte nejúspornější spotřebič a jen v takové velikosti, která je dostačující pro vaši domácnost. Zbytečně velké přístroje více žerou. Výhodou je funkce automatického odmrazování, které vám ušetří čas i námahu. Také se vyhněte tomu, stavět ji poblíž tepla nebo dávat do lednice nevychladlé jídlo.

Šetrné mytí a praní se vyplatí

Myčku i pračku zapínáme jednou za čas. Během svého provozu ale nárazově spotřebují také velké množství energie. Přesto se je před ručním mytím nebo praním dlouhodobě používat vyplatí. Rada, jak zabránit zbytečným nákladům, je jediná: mýt nebo prát až v okamžiku, kdy je spotřebič plný, a využívat kratší programy o nižších stupních. Když začnete s přístroji šetrněji zacházet, uvidíte, že se vám spotřebu snížit podaří. Kolik investovat do nové pračky? Už střední třída dokáže uspokojit i náročné zákazníky, zjistíte zde.

Sušička není tolik energeticky náročná

Jak je na tom sušička? Oblíbený pomocník spotřebuje rozhodně méně energie než pračka a na celkovém výčtu nákladů se podílí jen několika procenty. Nechce vám ji manžel pořídit? Braňte se, sušička prádla je mylně považována za energeticky náročný spotřebič. Řeč je tedy o moderních modelech, do nichž nelze počítat pračku v kombinaci se sušičkou. U té jsou náklady nepoměrně vyšší.

Počítač doma často jede "naprázdno"

Počítač dnes nechybí snad v žádné domácnosti, někde docela nahradil televizor. Řada lidí běžně pracuje z domu, velké množství času tráví u monitorů také děti. Počítač se právem řadí k největším žroutům energie vůbec. Často jej totiž necháváme zapnutý i tehdy, když na něm nepracujeme. Není od věci si čas strávený na počítači pohlídat, stejně tak využívat nastavení úsporného režimu a po vypnutí počítače vytahovat kabel ze zásuvky. Platí, že o něco úspornější než stolní počítače jsou notebooky.

Z televizí nejvíc žere plazmovka

U televizí je to jasné. Nejvíce žerou plazmovky. Spotřeba energie je pak v každé domácnosti individuální. U velkých televizních diváků nebo těch, kteří používají televizor coby kulisu, může tvořit docela vysoký podíl nákladů. Nabízí se stejné řešení jako u počítačů: mít televizi zapnutou jen tehdy, kdy se skutečně díváme, používat časované vypnutí a i při odjezdu na chatu ji vytahovat z elektřiny.

Konvice je úsporný ohřívač, ale pozor na vodu

Rychlovarnou konvici používáme několikrát denně. Mezi větší žrouty energie ji můžeme zařadit tehdy, pokud zbytečně ohříváme více vody, než spotřebujeme. Jinak je podstatně šetrnější než klasická konvice na plotnu.

Úsporné žárovky jsou už standard

Zvláštní kapitolou jsou domácí svítidla. V dnešní době úsporných a LED žárovek je však již minimum domácností, kde používají staré typy. Spotřebují totiž mnohonásobně více elektřiny a dokážou zvýšit náklady až o několik tisíc korun ročně. Chcete i s moderními žárovkami víc uspořit? Nesviťte zbytečně.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nejprodávanější kompaktní dodávka na elektřinu v Evropě má nástupce, nový Expert se mimořádně povedl

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Zavřít reklamu