Jak pečovat o dřevěnou pracovní desku, aby vypadala dobře i po letech

Kuchyně 19. ledna 2020 | 14:33 — Anna Novotná
Kuchyňská deska je pravidelně vystavena velké zátěži. Především tam, kde se často připravuje jídlo nebo vaří. Musí odolat vodě, špíně i občasným škrábancům. Rozhodli jste pro dřevo? Poradíme, jak se o něj postarat.
Dalších 5 fotografií v galerii
Na dřevo je nejlepší používat hadřík, který nepouští chlupy / Internet

Deska z lamina láká ke koupi svou cenou. Vypadá podobně jako dřevo, není tak náročná na údržbu, jenže tolik nevydrží. Časem se poškodí a neuděláte s ní nic. Dřevo může být i navzdory občasným skvrnám věčné. Časem zraje a vypadá stále lépe – pokud mu ovšem věnujete řádnou péči.

Před vodou jej ochrání olej

Dřevo má tendenci sesychat, proto je potřeba mu pravidelně dodávat vláhu. Rozhodně však nemáme na mysli vodu. Právě před ní je třeba pracovní desku chránit, a to v podobě oleje na dřevo, který jí zajistí tu nejlepší ochranu.

Kritická místa přejeďte několikrát

Ideální je pracovní desku minimálně třikrát naolejovat ještě před instalací kuchyňské linky. Nejzatíženější bývá horní část desky, zapomenout byste však neměli ani na spodek desky a její boky. V okolí dřezu a baterie se doporučuje aplikovat klidně několik dalších vrstev navíc. Protože dřevo pohlcuje olej na různých místech různě, po chvilce uvidíte, kde je potřeba ještě přidat a naopak. Přebytečný olej jednoduše setřete.

Vyhněte se laku i štětci

Rozhodně se vyhněte laku, který by mohl způsobit popraskání desky. Nedoporučuje se používat ani štětec, ale raději hadřík, který nepouští vlákna. Mezi jednotlivými nátěry by měla být minimálně hodinová přestávka. Čím více vrstev, tím pomaleji se olej vstřebává. Zatímco první vrstva může být suchá za hodinu, ty následné mohou trvat i několik hodin. Výsledkem by měla být krásně hladká deska s rovnoměrnou barvou.

Desku nemůžete přeolejovat

Odborníci doporučují olejovat dřevěnou pracovní desku co tři měsíce. Jedině tak se prý dosáhne nejlepší ochrany proti opotřebení. Obecně platí, že čím častěji se údržbě desky věnujete, tím lépe bude vypadat. Desku totiž není možné přeolejovat. Že strádá, poznáte snadno – dřevo bude suché a jakoby bez života.

Pozor na hluboké škrábance

Pokud si potřebujete poradit se špínou, vezměte si na pomoc teplou vodu s mycím prostředkem. Potom však nezapomeňte povrch pořádně utřít. Objevily se na desce škrábance? Odstraníte je díky speciálnímu oleji na dřevěné pracovní desky. Především k větším zářezům nebuďte lhostejní. Mohou se v nich vytvářet zárodky plísní, což v kombinaci s jídlem rozhodně není hygienické.

I po letech může překvapit

Jestli potřebuje po letech vaše deska větší obnovu, zkuste ji jemně obrousit smirkovým papírem, zářezy zaplnit tmelem a znovu pořádně naolejovat. Při pravidelné údržbě bude znovu vypadat jako nová. Jak vyčistit mastné obklady a spáry v kuchyni? Připravte si skvělou domácí pastu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu