Tipy, jak snadno rozdělat v kamnech oheň. Znáte třeba trik s ibalginem?

Tipy a inspirace 06. prosince 2019 | 13:43 — Anna Novotná
Mrazivé počasí doslova vyzývá k zatopení v kamnech. Někdy ale není po ruce podpalovač, takže můžeme mít problém oheň rozdělat. Přinášíme některé rady, jak postupovat.
Další 4 fotografie v galerii
Plápolající oheň se někdy nedaří rozdělat / Depositphotos

Je jasné, že pokud máte dobře proschlé třísky, stačí vlastně jen škrtnout sirkou a podaří se rozdělat oheň vždy. Někdy ale takto připraveni nejsme. Také se může stát, že si pronajmeme chatu v domnění, že je vše k dispozici, a po příjezdu musíme improvizovat. Vyneseme popel, vyčistíme sklo, ale jak na zapalování?

Výroba třísek a materiál na podpal

I když není k dispozici sekera, můžeme vyrobit třísky pomocí pevného kuchyňského nože. Polínko z měkčího dřeva si dáme na kuchyňské prkénko a nůž použijeme k oddělení jednotlivých třísek. Kromě tohoto je dobré si sehnat materiál, který dobře a delší dobu hoří. Výhodné jsou třeba obaly od vajíček či karton z některých krabic. Do topeniště dáme obaly či karton, navrch dáme třísky a jemnější dřevo. Zapálíme a při troše štěstí se oheň rozhoří.

Využití svíčky

Někdy se dřevu příliš nechce hořet. Zvlášť tehdy, když nemáme k dispozici materiál na podpal a dřevo je vlhčí. V tom případě, máme-li k dispozici svíčku, máme vyhráno. Vložíme ji do kamen a vytvoří nám trvalý základ, od kterého se rozhoří i navlhlé třísky, neboť plamen svíčky je vysuší. Jestliže máte vosku více, můžete ho nechat roztéct a polít jím třísky. Stanou se výrazně hořlavé a oheň se rychle rozhoří.

Využití hořlaviny

Tento způsob patří mezi méně bezpečné. Budete-li ale postupovat opatrně, nemůže se nic špatného stát, ale bude to na vaši odpovědnost. Jde vlastně o to, že buď namočíte kousky dřeva například do benzinu do sekačky, nebo lépe do petroleje, a následně zapálíte, nebo vložíte do kamen kousek vaty napuštěný hořlavinou či hadřík, který bude touto vysoce hořlavou kapalinou nasátý. Benzinu stačí malé množství. Zápalné jádro obložíme dřevem a vhodíme sirku. Nebezpečí hrozí tehdy, pokud byste dali benzinu příliš mnoho. Proto se snažte tomuto extrému vyhnout.

Použijte Ibalgin

Zajímavou náhražkou, a v porovnání s benzinem zcela bezpečnou, je využití tabletky Ibalginu, kterou zbavíte vrchní barevné vrstvy. Zbytek je hořlavý a dá se použít jako malý podpalovač. Sice nevydrží hořet tak dlouho jako svíčka a nemá takovou razanci jako benzin, ale jde o zajímavou alternativu pro ty, kdo nemají nic jiného po ruce.

Vypravte se na chvojí

Vypravit se na chvojí je dobrá rada v létě, kdy je venku plno suchého dřeva. V zimě bývá situace složitější. Někdy ale seženete i v zimních měsících pěkně proschlé chvojí, jehož jehličí rychle a výrazně hoří. Pokud chvojí budete mít dostatek, přinutíte hořet i mokřejší dřevo. Dále čtete: Jak vyčistit mastné obklady a spáry v kuchyni? Připravte si skvělou domácí pastu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu