Pozor na mýty o vytápění, každý se může nachytat

Tipy a inspirace 28. listopadu 2019 | 13:51 — Anna Novotná
Zima už se přihlásila o slovo, a tak u většiny domů čoudí komín a v bytech se topení nezastaví. Než se ale naplno vydáte vstříc do boje proti mrazům, nastudujte si mýty o vytápění. Každý jim totiž může podlehnout!
Další 2 fotografie v galerii
Nechejte si zkontrolovat komín i kotel každý rok / Shutterstock

Dnešní doba se snaží starých kotlů zbavit a do popředí se dostávají novinky a vymoženosti všeho druhu. Nevěřte však tomu, že jsou moderní kotle zcela bez údržby. Naopak. I když se snižuje čas, který musíte kotli věnovat při samotném vytápění, musíte dávat pozor na kontrolu a servis řady elektronických prvků, které má. Každý rok je proto vhodný i pravidelný servis! To samé platí i pro komín.

Cena paliva a další náklady

Dalším omylem je, že při výběru vytápění je zásadní cena paliva. Pokud chcete dobře porovnat náklady na vytápění, cena paliva ani energie není vše. Liší se totiž i náklady na koupi a údržbu stejně jako celkové platby za energie. Říká se, že elektřina je čistý zdroj tepla, což také není úplně pravda. Pokud máte elektrokotel, z komína se sice nekouří, ale elektřina se může vyrábět v uhelných elektrárnách, kde se uhlí spaluje. V konečném důsledku tak škodí ovzduší víc.

Musí se při vytápění dřevem pořád přikládat?

Docela pravdivá není ani pověra, že při vytápění dřevem se musí pořád přikládat. Nutné je to například u krbu, ale něco jiného je kotel vylepšený o akumulační nádrž, který vydrží i několik dní. Mluví se i o tom, že je drahé vytápění přímotopy. Vytápění elektřinou sice patří mezi dražší, takže se nevyplatí u běžných domů. Pokud ale máte úsporný dům, nemusí to tak vždycky být. Rozdíly v nákladech totiž bývají minimální, ale přímotopy koupíte levně. Hodí se také tam, kde se topí jen občas.

Vypouštění vody

Každý asi v dětství doma nebo alespoň u prarodičů zažil, že musel držet kbelík u topení, ze kterého se vypouštěla voda. Tím se měl z oběhu dostat vzduch a topení líp začít topit. Dnes jsou však radiátory z pevných materiálů a dobře utěsněné. Vypouštění vody může být příčinou koroze vnitřních částí a díky vypouštění a napouštění se může jen zhoršovat. Dále čtěte: Vyzkoušejte v domácnosti sílu aspirinu. Dokáže zázraky nejen s vaším prádlem.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam na výlet s dětmi, když prší? Originální tipy, které vás zachrání před nudou

Kam na výlet s dětmi, když prší? Originální tipy, které...

Skiareál Špindlerův Mlýn zahájí letní sezónu bohatým...

Kam letos v létě k moři? Velké srovnání destinací pro...

Poznejte krásy Česka: Kam na výlet s dětmi? Tipy na hrady,...

Japonská Okinawa: Ostrov modrých lagun, korálových útesů,...

TOP 10 instagramovatelných míst Saúdské Arábie. K focení...

Zavřít reklamu