Litina nesnese chemii, měď nemůže do myčky. Co hrnec, to jiná údržba

Tipy a inspirace 18. ledna 2020 | 11:10 — Marie Drahá
Hrnce, kastroly, rendlíky. Každý z nás jich má doma celou řadu, ne každému se ale poštěstí mít doma sadu z jediného materiálu. Nádobí po babičce a moderní kusy si přitom žádají odlišnou údržbu. Máme pro vás malý přehled, jak čistit hrnce z nerezu, titanu, smaltu i mědi.
Další 4 fotografie v galerii
Ne všechno nádobí je možné mýt v myčce / Internet

Čištění hrnců nepatří zrovna k oblíbeným činnostem, ale pokud chceme, aby nám vydržely celá léta, je třeba nádobí po každém použití důkladně umýt. Pravidelná údržba má totiž velký vliv na životnost výrobků. Co snese smalt, ovšem nesnese litina a naopak.

Smalt po babičce

Co se týče materiálu, před desítkami let tolik na výběr nebylo. V řadě domácností tak bylo k vidění smaltové nádobí. Jste překvapeni, že se v něm stále dá vařit? Pokud se neotluče, má vysokou životnost. Ani jeho údržba není složitá. Stačí mýt hrnce teplou vodou se saponátem a s použitím jemné houbičky. Do myčky se ale dávat nedoporučuje.

Litinové nádobí

Litina je těžká a není tudíž tolik v oblibě jako jiné druhy materiálů. Skvěle však drží teplo. Litinové nádobí se často předává z generace na generaci. Pozor, nesnese chemické přípravky. Na čištění pánví a hrnců z litiny používejte velmi měkké houbičky nebo jemné utěrky.

Zářivý nerez

Snad každý má doma nějaké nádobí z nerezu. Jestli chcete, aby vám dlouho vydrželo, vyhněte se při jeho čištění drátěnkám. Ideální volbou je měkká utěrka, například z flanelu. Hrubých nečistot se zbavíte i pomocí jedlé sody nebo citronové šťávy.

Skleněné hrnce

Sklo samozřejmě do myčky nádobí vložit můžete. K mytí skleněných kastrolů lze použít v podstatě jakékoliv přípravky, ale také prověřené domácí čističe, mezi které patří například ocet nebo sůl v kombinaci s vodou.

Tradiční keramika

Pokud jste se rozhodli pro keramické nádobí, vyplatí se jej mýt po každém použití ručně. Zaschlé skvrny je vhodné nechat odmočit s pomocí octa nebo jiného čisticího prostředku. K čištění používejte měkký hadřík.

Titanové hrnce

Nejlepší je nechat nejdřív odmočit nečistoty, poté použít tekutý mycí přípravek a následně nádobu vysušit ubrouskem nebo papírovou utěrkou. Titanové nádobí je ale také možné svěřit do rukou myčce. Provoz myčky může být úspornější. Stačí znát pár tipů, jak na to.

Luxusní měď

V případě mědi se mytí v myčce nádobí určitě vyhněte. K čištění používejte zásadně jemnou houbičku a hrnce důkladně proplachujte vodou. Na skvrny funguje citron v kombinaci s jedlou sodou či práškem do pečiva.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu