Prosvětlit tmavý byt nemusí být nijak složité. Stačí pár chytrých fíglů

Interier 20. února 2020 | 11:48 — Marie Drahá
Tmavé prostory v nás mohou vzbuzovat pocit úzkosti a stísněnosti. Ne vždy je ale možné vybavit tmavou chodbu oknem nebo probourat zeď mezi místnostmi. Proslunit byt lze naštěstí i jinými způsoby. Máme pro vás několik tipů.
Dalších 6 fotografií v galerii
Světlo můžete dostat do interiéru několika možnými způsoby / Internet

Marně přemýšlíte nad tím, jak dostat do bytu více světla? Vždy pomůže vhodné vybavení, barvy a interiérové doplňky. Zatímco tmavé odstíny pohlcují světlo a dokážou místnost ještě opticky zmenšit, světlé barvy se postarají o opak. Na malé prostory se nejvíce hodí pastelové tóny nebo klasická bílá, která místnost rozzáří. Tmavým a úzkým chodbám bez oken pak prospěje žlutá. Místnosti dodá světlo a pocitově ji proteplí.

Volte světlou podlahu i strop

Při výmalbě myslete i na barvu stropů, kde doporučujeme jednoznačně zvolit bílou. Podobnou službu vám ale prokáže i světlá podlaha. Pokud se rozhodnete pro lesk, ať už v případě keramiky nebo namořeného dřeva, efekt se ještě znásobí.

Tmavý nábytek do tmavého bytu by měl být tabu. Když zvolíte bílou barvu, případně jiný světlý odstín dřeva, bude váš byt působit nejen čistě, ale současně nadčasově, prostorově větší a v každém případě světlejší. Pak už stačí oživit interiér doplňky v oblíbené výraznější barvě a máte vyhráno. Ostatně nebojte se použít bílou či jinou světlou barvu také v případě sedačky nebo křesel. Pohovka a stěna ve stejném odstínu je v tomto případě dobrou volbou. Doplnit je můžete stejnými závěsy či vázou. A rozhodně se držte minimalismu.

Zbavte se nejlépe i záclon a dekorací

Na těžké závěsy obecně ovšem pozor. Prostor opticky zatemňují, proto rozhodně vsaďte na transparentní materiál. Doporučujeme lesklé tkaniny, s efekty kovu, v bílých či pastelových odstínech. Podobné pravidlo se snažte dodržet také u ostatních textilií. Neuděláte chybu, pokud se úplně zbavíte závěsů, záclon a případně i žaluzií, pokud si to můžete dovolit. Hodně udělá i čistý parapet bez dekorací. Do bytu rovněž dostanete více světla, když vysadíte dveře, které vlastně nevyužíváte.

Velké divy dokáže sklo. Čisté prostory jednoduše působí světleji. Rozdíl uvidíte už v případě, kdy vyměníte mohutné dřevěné dveře nebo malý konferenční stolek za jejich skleněnou variantu. Vzdušně působí také plast nebo proutí. Příčky nebo paravany naopak prostor ještě zmenšují, a tím pádem mu ubírají světla. Přehnané množství doplňků v místnosti může být rovněž na škodu. Máme na mysli polštářky, poličky a další dekorace.

Nezapomeňte ani na zrcadla

Neméně důležité je osvětlení. Tmavý pokoj si žádá dostatek světelných zdrojů. Praktické jsou v tomto případě lišty s několika světly připevněnými na strop či bodovky, efektně je doplní nasvícené poličky a skříňky. Nezapomeňte ani na zrcadla. V tmavém bytě dokážou přivést do pokoje světlo z protějšího okna. Dále čtěte: Proměňte starší radiátor v zrcadlo nebo kamennou zeď.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu