Spaní jen na matraci nebo police ve výšce očí. Takové jsou zásady pro dětský pokoj podle Montessori

Interier 08. března 2020 | 08:35 — Marie Drahá
Radost z objevování, samostatnost, tvořivost. Především k těmto vlastnostem se snaží vést už nejmenší děti pedagogové prostřednictvím metody Montessori. Zaujala vás tato škola a rádi byste zařídili dětem pokojíček v podobném duchu? Zjistěte, co by v něm nemělo chybět.
Dalších 5 fotografií v galerii
Vždy platí, že zóny na spaní a tvoření by měly být od sebe oddělené / Internet

První roky jsou pro vývoj dítěte nejdůležitější. Podstatnou roli hraje prostředí i stimuly, které dětem nabídneme. Hlavní princip tkví v tom, vyjít vstříc jejich touze objejovat, být samostatný a přizpůsobit tomu na čas také domácnost.

Každý rodič by chtěl svým dětem dopřát to nejlepší. Nabídka vybavení je široká a nijak laciná. Při vybavování dětského pokojíčku by však měla být na první místě především účelnost. Prvním bodem je uspořádání místnosti, která by měla mít oddělené zóny na spaní, hraní a oblékání. Pokojíček je lepší zařídit jednoduše, aby nebyl přeplácaný a dítě v něm mělo dostatek prostoru bez překážek.

Spaní na matraci

Řada rodičů zařizuje dětem pokojíček ještě v období, kdy mají na velkou postel dost času a přesune je tak z ložnice i s postýlkou. Lepší variantou je však podle Montessori matrace položená přímo na zemi. Dítě si může před nebo po spánku kdykoliv vylézt a hrát si bez vaší pomoci. Ohrádka jej zbytečně brzdí.

Všechny věci v dosahu

Pokud je dítě menší, máme strach, aby si v pokojíčku neublížilo. Samozřejmostí by měl být nábytek s oblými hranami, případně šikovné chrániče nábytku, které zabrání nepříjemnému zranění. Neméně důležitá je však i výška nábytku. Není praktické, abyste dítěti podávali ponožky i hračky. Vše by mělo být pokud možno v dosahu dítěte. Ve výšce očí by měly být také dekorace, jako jsou obrázky nebo poličky.

Pravidelná obměna hraček

Výběr hraček má velký vliv na rozvoj dítěte. Není nutné mít v pokojíčku jen Montessori pomůcky, které rozvíjí myšlení, klidně je doplňte běžnými hračkami, které má dítě v oblibě. Protože všechny časem zevšední, zkuste je pravidelně obměňovat. Když některé na čas schováte, budou znovu vzácné. Nejlepší je ukládat hračky do otevřených polic, kde je na ně vidět a dítě je tam může posléze uklidit.

Různé materiály

Při vybavování pokojíčku myslete i na hmatovou paměť dítěte. Pořiďte do místnosti kromě dřevěného nábytku také ovčí kůži nebo kousek chlupatého koberce, zkuste přidat i další materiály, u kterých by děti mohly zkoumat jejich povrch.

Náš tip

Nezapomeňte ani na tvořící koutek. Velmi se osvědčila tabulová stěna, kterou mohou nejmenší pokreslit křídami. Pořídit se dají i tabulové samolepky, na kterých se děti vyřádí. Někdy ale bohatě postačí malý stolík s barvičkami a dalšími pomůckami pro tvoření. Dále čtěte: Vybíráte dětem palandu? Nezapomeňte si pohlídat několik důležitých věci.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bývalo jich více než třicet tisíc. Poslední telefonní budka byla odstraněna, čímž se uzavřela jedna dlouhá éra

Zdánlivá maličkost, díky které se v horkých dnech vyspíte...

Chraňte se proti klíšťatům i bez chemických repelentů....

I na suché a rozpálené zahradě se může dařit květinám....

Na trampolíně si užijí zábavu děti i dospělí. Při jejím...

Zajímavý dekorační prvek do bytu vás nemusí stát ani...

Jestli vám po každém dešti stojí voda v garáži, je nutné...

Zavřít reklamu