Při zařizování balkonu se nezapomeňte řídit tím, jak moc je vystaven slunečním paprskům

Exterier 14. března 2020 | 14:01 — Marie Drahá
Lámete si hlavu, jak zařídit malý balkon, abyste se na něm cítili několik následujících měsíců komfortně? Zkuste chytře využít místo a dobře zvažte, jaký pořídíte nábytek. Je totiž rozdíl, jestli vám na balkon praží slunce, nebo jej máte zastíněný.
Dalších 7 fotografií v galerii
Malý prostor si žádá chytré uspořádání / Internet

Ne každý má to štěstí vlastnit u domu prostornou terasu. Také majitelé menších balkonů si však chtějí dopřát příjemný relax na čerstvém vzduchu. Díky široké nabídce zahradního nábytku i nejrůznějších dekorací si dnes lze naštěstí vychutnat pravidelnou siestu i na několika metrech čtverečních. Podstatnou roli však hraje aranžmá.

Nesnažte se balkon přeplácat

Je hloupost pořizovat si na menší balkon masivní zahradní nábytek, byť jej nabízejí obchodníci ve slevě. Dobrou volbou bývají drobnější stoličky, stolky nebo skládací lehátka. Pokud potřebujete na balkoně ušetřit místo, můžete si pořídit závěsný stolek na zábradlí, pověsit tam lze dokonce i grilovací rošt. Častým řešením bývají rovněž truhly s úložným prostorem, které slouží jako lavice na sezení a zároveň jako úschovna zahradního náčiní. Rozhodně se vyvarujte toho, abyste přeplácali malý balkon věcmi. Ztratil by svůj půvab.

Dřevo nebo kov? Záleží na množství stínu

Při zařizování balkonu berte v úvahu i fakt, na jakou světovou stranu je situovaný a kolik na něj během dne dopadne slunečních paprsků. A tomu přizpůsobte i výběr nábytku. Zatímco na slunečný balkon se výborně hodí nábytek ze dřeva nebo ratanu, na zastíněný si pořiďte raději kovový nebo umělohmotný, ideálně ve světlejších barvách. Má to své důvody. Rozpálený kov by vás na slunci nepříjemně hřál a dřevěný, který hůř schne, by naopak ve stínu mohl časem pokrýt mech.

Na slunci se daří levanduli i rajčatům

Podobně jako terasa, ani balkon se neobejde bez květinové výzdoby. Rostlinky nemusí nutně viset na zábradlí, zkuste využít také polic či jiných závěsných systémů. Vždy je však vybírejte s ohledem na to, jak moc milují slunce. Na jižní stranu si můžete zasadit bylinky jako levandule, šalvěj, tymián či rozmarýn, které navíc balkon krásně rozvoní. Dařit se tam bude i ibišku, pelargoniím nebo petúniím. Na slunečném balkoně se dají pěstovat rajčata, papriky nebo také olivy.

Ve stínu táhněte břečťan nebo ozdobte balkon zvonky

Zastíněný balkon vám může naopak provonět celá řada místních bylinek, ale také netýkavka, fuchsie nebo zvonky. Ozdobit si jej můžete například břečťanem. Jestli se chystáte letos vysazovat rostlinky poprvé, počkejte raději do poloviny května na tři zmrzlé, aby vám zbytečně neuhynuly. Zbývá už jen přihodit několik polstrů, dek, svíček, světelný řetěz a romantika může začít. Dále čtěte: Jaro klepe na dveře. Připravte si na něj s předstihem i svou terasu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte kolébku zimních sportů. Lyžování v luxusním středisku je zážitek na celý život

Navštivte kolébku zimních sportů. Lyžování v luxusním...

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Zavřít reklamu