Jarní úklid kolem domu neznamená jen vymést okapy. Nezapomínejte ani na to ostatní

Exterier 19. března 2020 | 10:06 — Marie Drahá
Nastupující jaro vyhnalo řadu lidí na balkony a terasy, které se chystají po dlouhé zimě znovu zkulturnit. Okolí domu si však žádá mnohem důkladnější prohlídku. Je třeba zkontrolovat okna, dveře, okapy, ale také půdu nebo sklep. I na nich mohla zima zanechat své stopy.
Dalších 5 fotografií v galerii
Kontrola okapů po zimě je nezbytná, ale nikoliv jediná / Internet

Přestože byla letos zima docela mírná, nevlídné počasí se na okolí domu vždy podepíše. V případě balkonu či terasy je jarní očista jasná: vydrhnout podlahy, vyčistit nábytek, připravit truhlíky a květináče. Ale co to zbývající? Připomeneme vám, na co při jarní prohlídce domu rozhodně nezapomenout.

Prohlídku si zaslouží půda i sklep

Jako první se vydejte na půdu. Silný vítr, kroupy i nánosy sněhu mohly poškodit střechu, takže z ní odletělo několik tašek nebo dovnitř nedejbože zatéká. Pořádně zkontrolujte každé místečko. I sebemenší skulinu by mohly odhalit myši nebo kuny, které přitahuje teplo. A zbavit se jich není žádná sranda.

Další cestu podnikněte do sklepa. Prohlédněte zdi, zda v mrazech nepopraskaly, také sklepní okénka a obhlédněte kouty, jestli neplesniví. V opačném případně zkuste co nejdřív zjednat nápravu. Nepodceňujte ani malou plíseň, dokáže se šířit poměrně rychle.

Okna, dveře, rolety. Zkontrolujte a umyjte

Důkladnou prohlídku si žádají také okna a dveře. Prověřte, zda dobře dovírají, zkontrolujte těsnění i ventilaci. Ani tady žádnou odchylku nepodceňujte. Jinak riskujete, že vám bude z domu unikat teplo, zbytečně se rosit okna a v místnostech se následkem toho může začít tvořit plíseň. Po zimě bývá také zvykem veškerá okna a dveře v domě umýt.

To se týká i garážových vrat, která nezapomeňte při mytí prohlédnout. Přece jen byla vystavena rozmarům počasí napospas. Nezapomeňte případně ani na venkovní žaluzie či předokenní rolety. Nebude na škodu, když jim promažete kolejnice a vodicí lišty. Minimálně pro formu si všimněte obložení domu a omítky, jestli nezanechala zima stopy také na nich.

Nezapomeňte ani na okapy

Zvláštní péči pak věnujte okapům, v nichž zřejmě objevíte zbytky listí ze stromů, kamínky a další nečistoty. Při prvním dešti by vám mohly ucpat rýny. Pokud se na jarní úklid kolem domu vrhnete co nejdřív a nic nepodceníte, předejdete možná za čas nepříjemným překvapením a zbytečným výdajům. Dále čtěte: Jaro klepe na dveře. Připravte si na něj s předstihem i svou terasu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Peugeot představil v Las Vegas šokující koncepční auto. Podívejte se, kam bude směřovat design sériových modelů

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...