Umaštěná dvířka od trouby můžete vyleštit i bez chemie a zbytečné dřiny

Tipy a inspirace 04. května 2020 | 08:50 — nov
Snad každý někdy stál před problémem, jak vyčistit připečenou mastnotu ze skleněných dvířek trouby. Žluto-hnědá vrstva tuku je silně lepkavá a dostat ji dolů dá pořádně zabrat. Existuje přitom řešení, jak si tuto nepříjemnou činnost ulehčit.
Další 4 fotografie v galerii
Připečený tuk nebude mít šanci / Depositphotos

Na opravdu zažranou připečenou mastnotu existuje řada komerčních přípravků. Ty jsou ale většinou drahé a hlavně obsahují přemíru silných chemických látek, které zbytečně zatěžují životní prostředí.

Jde to naštěstí i bez namáhavého drhnutí a bez chemie. Super čistidlo si přitom vyrobíte ze surovin, které máte běžně doma. Další výhodou je, že vás vyrobené čistidlo přijde doslova na pár korun. Chcete vědět, jak snadno vyčistit knoflíky od trouby?

Připečený tuk nebude mít šanci

Udělejte si pastu z jedlé sody. V malé misce smíchejte půl šálku jedlé sody s několika lžícemi vody. Poměr upravujte do té doby, než budete mít roztíratelnou pastu.

Rozetřete pastu po skle, ale klidně ji použijte i do vnitřku trouby. Je lepší použít gumové rukavice, protože soda do sebe hned začne natahovat špínu a vaše ruce pak budou velmi špinavé.

Pokud se bez trouby nějakou dobu obejdete, nechte pastu působit ideálně 12 hodin, nebo alespoň přes noc.

Pak už stačí vzít jen vlhkou utěrku nebo hadřík a odstranit co nejvíc vysušené jedlé sody. Práci vám usnadní plastová nebo silikonová špachtle, kterou nátěr seškrábnete.

Co nezvládne soda, dodělá ocet

Do rozprašovače si nalejte ocet a sklo jím postříkejte. Ocet začne se zaschlou vrstvou sody reagovat a vytvoří jemnou pěnu.

Opět si vemte do ruky vlhký hadřík a troubu nyní omyjte do čista. Je možné, že budete muset postup několikrát opakovat. Záleží na tom, jak moc byla skleněná dvířka od trouby špinavá.

Vyzkoušejte i prášek do pečiva

Pokud se vám nechce čekat 12 hodin, můžete vyzkoušet i jednu kratší variantu. Ta vám zabere jen pár desítek minut.

Na sklo trouby vám totiž skvěle poslouží i směs z prášku do pečiva. Jeden pytlíček rozmícháte v litru teplé vody, vytvoříte pastu a tu pak nanesete na sklo trouby a necháte působit asi 30 minut. Poté sklo důkladně umyjte a vyleštěte. Psali jsme také: Zázrak jménem nano houba vyčistí saze, rez i inkoust na stěně.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Hrabat listí, nebo nechat být? Užitečné informace, které...

Nové využití pro staré noviny. Leští, absorbují vlhkost i...

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Zavřít reklamu