Jak na vodní kámen v rychlovarné konvici. Pozor na velmi častou chybu, kterou ji můžete zničit

Spotřebiče 02. června 2020 | 08:47 — Anna Novotná
Rychlovarnou konvici používá většina domácností i několikrát denně. A pokud máte tvrdou vodu, moc dobře víte, jak rychle se v ní usadí vodní kámen. Ten je nepřítelem všech spotřebičů, které ohřívají, ale také chladí, kohoutkovou vodu. Hodně lidí využívá k odstranění kamene ocet, jenže ten může vaši rychlovarnou konvici i zničit.
Další 3 fotografie v galerii
Vodní kámen se v konvici usadí raz dva / Depositphotos

Vodní kámen (uhličitan vápenatý), je přirozenou součástí podzemní vody, kterou pijeme z kohoutků všude v naší zemi. Podle typu hornin, ze kterých voda pochází, je uhličitanu vápenatého pouze méně nebo více. Ve všech případech mluvíme o takzvané "tvrdé vodě", která srážením vodního kamene ničí pračky, nádobí, potrubí, ale hlavně rychlovarné konvice.

Čištění konvice se proto nevyhne nikdo. Někteří ji musejí čistit jednou za týden, jiní jednou za měsíc či delší časový úsek. Ať tak či tak, je dobré vědět, co na vodní kámen platí. Zároveň musíte vybírat takový prostředek, který je šetrný k samotné konvici.

Co všechno způsobuje vodní kámen

Vodní kámen není jen estetickým problémem, může také znehodnotit chuť i vzhled vašeho nápoje. Vyplavené kousky, které nezachytí filtr, vám snadno zkazí ranní pohodu. Čím jemnější má konvice sítko, tím lépe. I tak se ale drobný prach může dostat do vašeho šálku kávy.

Nános vodního kamene také prodlužuje dobu ohřívání a snižuje tak jeho efektivitu. Nejen, že musíte déle čekat, než voda projde varem, ale rovněž se vám takový provoz trochu prodraží.

V neposlední řadě může vodní kámen rychlovarnou konvici i zničit. Pokud se vodní kámen usadí na dně přístroje, oddělí topnou spirálu od vody, což může způsobit přehřátí. Tím pádem i poškození spotřebiče.

Znečištěné stěny konvice jsou navíc ideálním prostředím pro tvorbu bakterií. Ty sice varem zničíte, ale jimi produkované látky ve vodě zůstávají.

S octem buďte opatrní

Metod, jak vodní kámen z konvice odstranit, existuje hned několik. Mezi hojně užívané čističe patří i ocet. S ním je ale třeba zacházet hodně opatrně.

Čištění konvice octem je docela snadné. Stačí do nádoby nalít asi 2 dl octa, zbytek doplnit čistou vodou a vyvařit. Po proceduře je pak nutné konvici řádně vypláchnout. Přestože je ocet skvělým pomocníkem při odstraňování nánosů, může poškodit topnou spirálu na dně konvice. Pokud máte o svůj přístroj obavy, vyzkoušejte raději některý z následujících tipů. 

Kyselina citronová

Šetrnějším prostředkem k odstranění vápnitého nánosu je obyčejná kyselina citronová. Nedoprovází ji nepříjemný zápach jako v případě octa a topnou spirálu tolik neohrozí. Jenže, pokud jste údržbu rychlovarné konvice zanedbali a nánosy vodního kamene jsou už hodně velké, bude na to kyselina citronová krátká. S odolnějším znečištěním si totiž neporadí.

Odvápňovač

Aby vaše káva neměla práškovou pachuť a její dokonalou pěnu nekazily kousky usazenin, nasaďte účinné řešení v podobě speciálních odvápňovacích přípravků. Ty jsou vhodné pro kávovary, ale také pro rychlovarné konvice. Šetrně a účinně odstraní i větší nános usazeného vodního kamene. Čištění konvice tak provedete snadno, rychle, bez zápachu i strachu o topné těleso.

Vybrat si můžete hned z několika typů, a to z tablet, prášku či tekutiny. V nabídce naleznete rovněž odvápňovač biologicky odbouratelný, tedy takový, který nezatěžuje životní prostředí.

Filtrační konvice

Pokud si chcete práci s čištěním konvice usnadnit, pak vodnímu kameni předcházejte. Problém s příliš tvrdou vodou elegantně vyřeší filtrační konvice, která vodu zbaví škodlivých látek, zredukuje obsah chloru, organických nečistot i vodního kamene. Díky účinným vyměnitelným filtrům získáte čistou vodu, která poslouží nejen jako vynikající osvěžení, ale také ochrání vaše spotřebiče před odolnými usazeninami či možným poškozením. Psali jsme také: I myčka potřebuje čas od času umýt. Důkladně ji lze vyčistit i bez chemie.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu