Pokud vám špačci ničí ovocnou úrodu, nastěhujte si je k vám. Zní to paradoxně, ale funguje to

Exterier 12. června 2020 | 09:02 — Helena Malá
Sezona třešní je v plném proudu, a tak mnozí zahrádkáři bojují s nálety špačků. Ti dokáží zničit takřka celou úrodu. Existuje několik metod, jak je ze zahrady vyhnat. A dobře funguje i ta, že si špaččí rodinku na zahradu schválně nastěhujete.
Další 3 fotografie v galerii
Špaček nemusí pro zahradu představovat jen pohromu, dokáže i pomáhat / Depositphotos

Špačky zahrádkáři moc v oblibě nemají, a to hlavně proto, že jim devastují úrodu třešní, mirabelek, ale i hroznového vína, jahod a podobně. Nastíníme vám několik možností, jak svou úrodu před těmito opeřenci ochránit.

Metod, jak špačky držet od vašeho ovoce co nejdál, existuje několik od ochrany v podobě sítí přes různé plašiče vyrobené z CD nosičů nebo tradiční strašáky až po zvukové plašičky.

CD nosiče a PET láhve

Nejčastěji se lidé upínají k nejlevněší metodě, a tak na stromy rozvěšují staré CD nosiče nebo plašičky vyrobené z PET láhví. Odlesků světla i zvuku z PET láhví se sice špačci bojí, ale mnozí zahrádkáři mají zkušenost, že si na to ptáci brzy zvyknou a strach pak pomine.

Sítě a záclony

Dobře fungují sítě, které využívají hlavně sadaři. Klidně si ale můžete dát tu práci i vy a stromy na svém pozemku do sítě obalit. Už vás to ale bude stát nějaké peníze a hlavně práci. Co se týká třeba jahod, ty můžete překrýt starou záclonou. Jen ji nezapomeňte zajistit proti větru, třeba pomocí kamenů nebo kolíků.

Strašák

Někdo zase nedá dopustit na starého dobrého strašáka. Do jeho výroby můžete zapojit i děti a pokud si s ním dáte trochu práce, může se stát i ozdobou vaší zahrady. Zkušení zahrádkáři radí doplnit výbavu strašáka i o staré igelitky, jejich šustění špačci nesnášejí, nebo o reflexní prvky.

Zvukové plašičky

Vyzkoušet můžete také zvukové plašičky. Jsou k dostání v různých podobách, existují například takové, které připomínají dravce. Pokud se nechcete zabývat neustálým dokupováním baterek, sáhněte po solárních plašičkách, které energii získají jen ze slunečních paprsků.

Špačník

Netradiční, ale prý velmi úspěšná metoda, jak ochránit ovocnou úrodu, pak spočívá v tom, že na zahradě instalujete budku pro špačky neboli špačník či špačkovník. Zní to možná neuvěřitelně, ale skutečně to funguje. V době hnízdění si totiž špaček hlídá své území před jinými konkurenty, a tak odhání cizí špačky ze zahrady. Samozřejmě nějaké ty třešně spořádá i ubytovaná rodinka, avšak celý strom nikdy očesat nedokáže.

Špaček jen neškodí, ale i pomáhá

Pokud se vám v budce špačci usadí, uvidíte, že vám tento pták dokáže na zahradě i pomoci. Po většinu roku je totiž špaček pro zahradníka nezbytným pomocníkem v boji proti škůdcům z řad nejrůznějšího hmyzu. V oblibě má larvy, červy a také plže, tedy slimáky a šneky. Živočišnou stravou špačci krmí i svá mláďata. Takže pokud se bude špaččí rodince u vás dařit, postará se o to, že se vám na zahradě žádný nevítaný hmyz nepřemnoží. O dalších metodách, jak se zbavit slimáků a housenek, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu