Zašlé spáry v koupelně, které už nejde ani vyčistit, mohou bez pracného drhnutí opět zářit novotou

Koupelna 18. června 2020 | 15:02 — Helena Malá
Špinavé spáry mezi kachličkami v koupelně jsou noční můrou každé hospodyňky. Totéž platí i o dlažbě v kuchyni. Existuje ale jedno řešení, díky kterému budou vaš spáry opět krásně bílé. Navíc bez pracného drhnutí.
Další 3 fotografie v galerii
Čištění spár v koupelně nebo kuchyni je extrémně náročné / Depositphotos

Kdo pravidelně čistí spáry, ví moc dobře, jak namáhavá činnost to je. Navíc s nejistým výsledkem. Spáry jsou sice po vydrhnutí podstatně čistší, ale po letech už bývá špína natolik zažraná, že běloskvoucího vzhledu už prakticky není možné dosáhnout.

Někdo spoléhá na chemické přípravky, další zkouší osvědčené babské triky jako sodu, prášek do pečiva, citron a podobně. Ať už zvolíte jakýkoliv prostředek, vždy vás čeká úporná dřina, kdy na kolenou strávíte několik hodin a budete se snažit malým kartáček vydolovat ze zašlých spár alespoň o pár odstínů světlejší barvu.

Pokud už je ale stav vašich spár natolik špatný, že jste mravenčím drhnutím schopni maximálně proměnit původně bílé spáry z tmavě šedé na světle šedou, existuje ještě jedno řešení. Jednoduše je zrenovujte.

Renovace spár pomocí pera

Úplně nejjednodušší je pořídit si speciální obnovovač spár. Má podobu pera a práce s ním je hračka. Bez větší námahy budou vaše spáry opět sněhobílé. Obnovovač spár vás nijak nezruinuje, pero vás vyjde na necelé dvě stovky a opravíte pomocí něj asi 60 metrů spár. Záleží tedy na velikosti vaší koupelny, ale tak jako tak nejde o opravu, která by nějak zásadně narušila rodinný rozpočet.

Díky tomu, že se dá obnovovač spár pořídit v podobě pera, bude nanášení nové barvy přesné a jednoduché a aplikaci zvládne opravdu každý. Musíte jen počítat s tím, že nátěr bude potřebovat asi hodinu na to, aby dobře vyschnul.

Důkladná oprava spár

Můžete se ale ještě rozhodnout pro důslednější opravu, a to v podobě kompletní výměny spár. Možná se tentokrát už ani nerozhodnete pro bílé spáry, které jsou k zašpinění velmi náchylné. Praktičtější jsou třeba světle šedé. A nemusíte se bát barevných spár ani v případě, že máte bílé kachličky. Kontrast je teď v módě a možná budete překvapeni, jak dobře ve výsledku působí.

Pomocí ostrého nože nebo speciální škrabky nejprve odstraňte starou spárovací hmotu a prostor mezi kachličkami perfektně vyčistěte, ideálně pomocí vysavače. Před nanášením spárovačky navlhčete spáru vodou. Moderní spárovací hmoty mají poměrně dlouhý čas zpracovatelnosti. Spárovačku špachtlí vetřete do spár, uhlaďte houbou a nechejte zatvrdnout. O tom, co si pohlídat při nákupu vany, jsme psali zde.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...