Pokud vaříte na plynu, většina pokojovek nepřežije. Rostliny, které fungují jako čističky toxinů, to zvládnou

Kuchyně 22. června 2020 | 09:23 — Marie Drahá
Vaříte doma na plynu nebo kouříte? Pak se nesmíte divit, že se u vás v bytě pokojovým rostlinám příliš nedaří. Ne všechny totiž snesou znečištěný vzduch a časté střídání teplot, které jde s větráním ruku v ruce. Přesto není nutné, abyste se zeleně v bytě vzdávali.
Další 3 fotografie v galerii
Fikus benjamin je nenáročný na pěstování a přirozeně filtruje vzduch / Depositphotos

Škodliviny, které výpary v kuchyni (nebo různá čistidla) způsobují, mohou být pro lidské zdraví dokonce nebezpečné. Neprospívají ani pokojovým rostlinám vyjma těch, které jsou vůči toxickým látkám imunní, naopak vzduch přirozeně filtrují. S amoniakem, xylenem, trichloretylenem i formaldehydem si poradí například lopatkovec, zelenec i některé druhy palem. Mezi naprosté přebornice pak patří kamélie. Snesou dokonce těžké kovy, jako je olovo či rtuť.

Zelenec

Řadí se mezi nenáročné okrasné rostliny a je doporučován do domácnosti prosycených exhalacemi. Čistí vzduch od formaldehydu a xylenu. Tuto odolnou rostlinu zvládnou pěstovat i naprostí začátečníci. Hojně roste a dobře se množí.

Lopatkovec

Čistí vzduch od amoniaku, benzenu, formaldehydu a trichlorethylenu. Je to tedy skutečný filtrační přeborník. Díky své nenáročnosti ji rovněž zvládne pěstovat i ten, kdo s rostlinami tolik zkušeností nemá. Dorůstá až do výšky 70 cm. Tmavé listy někdy ozdobí bílé květy.

Ledviník

Jedná se o velmi oblíbenou kapradinu pěstovanou v domácích podmínkách. Vyhovuje jí tmavší stanoviště. Jediné, co si žádá, je vlhký substrát. Skvěle si umí poradit se škodlivinami. Čistí vzduch od xylenu a formaldehydu.

Antůrie

Této okrasné rostlině se říká někdy také toulitka a je přírodním filtrem na xylen, amoniak i formaldehyd. Teplomilná pokojovka je spokojená v polostínu a přes léto si žádá vyšší vzdušnou vlhkost. Svědčí jí bohatá zálivka.

Dracéna

Velmi nenáročná pokojová rostlina, která se spokojí s jakýmkoliv umístěním v bytě, nenáročná na zálivku nebo vlhkost. Jediné, co jí vadí, je přímé slunce. Odmění se vám tím, že zbaví vzduch v domě benzenu, formaldehydu, trichlorethylenu a xylenu.

Fíkus benjamín

Na formaldehyd využijte fíkusy. Tento druh nenáročný na pěstování vás zbaví také benzenu či trichlorethylenu. Jediné, co mu nevyhovuje, je přímé sluneční světlo a časté přemísťování. Dorůstá až do výšky dvou metrů.

Chrysantémy

Listopadky se prodávají hlavně na podzim. Řadí se mezi krátkodobé pokojovky, které je po odkvětu vhodné zasadit na zahrádku. Pokud si je však dáte na čas do bytu, neprohloupíte. Čistí ze vzduchu nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.

Kamélie

Nádherné kvetoucí kamélie odstraňují z místnosti stopy těžkých kovů, například rtuti a olova. Je jednou z mála kvetoucích rostlin s tak výbornými filtrovacími účinky. Podobné má také pokojová růže. Dále čtěte: Naučte se správně zalévat pokojové rostliny. Mnoho lidí dělá stále stejnou chybu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu