Tipy, jak dostat z oblečení borůvky a jahody. Jde to překvapivě snadno

Tipy a inspirace 08. července 2020 | 10:02 — Marie Drahá
Sezona je v plném proudu, kdo by si rád nezamlsal? Pochutnat si na čerstvých jahodách nebo borůvkách má ale svá úskalí. Oba druhy ovoce hodně barví a skvrny na oblečení mohou jít po čase dolů jen velmi těžko. Pokud ovšem nedáte na osvědčené babské rady.
Další 3 fotografie v galerii
Oblečení, které obarví jahody či borůvky, je třeba co nejdřív propláchnout pod studenou vodou / Pexels

Umazat se od ovoce může snadno i dospělý, a to nejen při mlsání, ale také při sběru nebo následném zpracování. Pokud už k nehodě dojde, vždy je důležité začít jednat včas. Nikdy nenechte barevnou skvrnu na oblečení zaschnout, ale ihned ji prolijte studenou vodou. Teplá by totiž v tomto případě mohla spíš uškodit. Látku ale zbytečně moc netřete, aby se skvrna nerozšířila.

Jak vyprat borůvky

Klasický prací prostředek si obyčejně se skrvnami od borůvek neporadí, naopak se může stát, že se praním skvrna zapere a dolů pak jde jen velmi těžko. Před praním v pračce je proto nutné nejdřív oblečení namočit. Na bavlnu a len platí kyselé mléko, v němž by mělo zůstat oblečení ponořené minimálně půl hodiny. Poté jej vyperte ručně v teplé vodě a až potom klasicky v pračce.

Pokud se stane, že vám borůvky obarví vlněný svetr, potřete skvrnu kouskem citronu nebo kyselinou citronovou. Přeperte v teplé vodě a následně v pračce. Fleků z hedvábí vás zase zbaví čirý alkohol, do nějž oblečení namočíte. Následně je postup stejný: ruční praní v teplé vodě a pak pračka.

Se zaschlými skvrnami je to v případě borůvek trochu horší. Vyzkoušet lze zředěný peroxid vodíku nebo obyčejné žlučové mýdlo, které je na zaprané fleky skvělým pomocníkem. Posledním řešením bývá chemický odstraňovač skvrn, který seženete v drogerii. Vždy je ale třeba zvážit, zda nezničí vaše oblečení sám o sobě.

Jak vyprat jahody

Poté, co čerstvou skvrnu od jahod propláchnete pod studenou vodou, vyperte oblečení v teplé vodě s klasickým pracím prostředkem. Do vody klidně přidejte citronovou šťávu nebo kyselinu citronovou, funguje také obyčejný ocet. Nechte čtvrthodinku odmočit a vyperte v pračce klasickým způsobem.

Na zaschlé flíčky od jahod také výborně funguje horká voda, která je pomalu rozpouští, až zmizí úplně. Nejdřív přelijte oblečení převařenou vodou z rychlovarné konvice, poté jej vyperte na program s co nejvyšší teplotou. Pokud jahody ušpinily materiál, který takové zacházení nesnese, nezbývá, než se spolehnout na namočení v octu a citronové šťávě. Potom už zbývá jen chemický odstraňovač skvrn.

Na bílé oblečení lze ale použít rovněž bělidlo, čpavek či peroxid vodíku. Výborným přírodním bělidlem je pak přímé slunce, kterému oblečení s flíčky vystavíte. Dále čtěte: Jak lze doma zužitkovat obyčejné mýdlo. Jeho využití v domácnosti je široké.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu