Rez na dlaždicích nebo ve vaně účinně zlikvidují i domácí pomocníci

Koupelna 09. července 2020 | 11:11 — Marie Drahá
Rez nemusí být nutně známkou toho, že se z vás stal bordelář. Často bývá důsledkem tvrdé železité vody nebo kontaktu s kovovými předměty. Může se objevit na mnoha typech povrchů a nezřídka bývá k vidění i v koupelně. Místo chemických čistidel vytáhněte do boje s domácí prostředky.
Další 3 fotografie v galerii
Nejčastěji bývá rez v koupelně důsledkem tvrdé železité vody / Pinterest

Se stopami rzi se můžeme setkat na vodovodních bateriích, odtoku ve vaně či v umyvadle, stejně tak na sprchové hlavici. Pokud jde o nerezový povrch, bez obav použijte na vyčištění rzi obyčejný ocet, který si s ní během chvilky poradí. Na skvrny na dlažbě, obkladech nebo ve vaně sáhněte po některé z následujících ingrediencí.

Citron a sůl

Za vyzkoušení stojí dvě kuchyňské ingredience, které jednoduše fungují. Rezavá místa potřete nebo pokapejte citronovou šťávou a posypte solí. Nechte působit ideálně několik hodin a poté jednoduše setřete hadříkem z mikrovlákna. Následně vanu nebo dlaždice opláchněte.

Vinný kámen a citron

Velmi účinný je na čištění rzi také vinný kámen. Pokud jej neseženete, neváhejte jej nahradit kypřicím práškem z vinného kamene. Smíchejte jej s citronovou šťávou nebo citronkou a kašičku naneste na postižená místa. Znovu nechte působit několik hodin a poté dočistěte starším zubním kartáčkem.

Jedlá soda a vinný ocet

Starší zubní kartáček se vám bude hodit i tentokrát. Namočte jej do vody a rezavá místa bohatě posypte jedlou sodou a čistěte. Když vám to nepůjde, nechte sodu s vodou na postižených místech nějakou dobu působit. Další čištění už by mělo jít snadněji. Vodu lze také nahradit vinným octem.

Brambora a mýdlo

Tuhé mýdlo nechte rozpustit ve vodě a poté do něj namočte větší překrojenou bramboru. Rezavé skvrny na dlaždicích nebo obkladačkách s ní zkuste vydrhnout. Na pomoc si můžete vzít i další zmíněné ingredience a starší zubní kartáček.

Alobal

Rez můžete dostat i z pochromovaného povrchu, to když si vezmete na pomoc kousek alobalu. Namočte jej ve vodě nebo v octu a rezavou skvrnu jím jemně třete. Elektrony, které se třením mezi oběma kovy přenášejí, proces reznutí spolehlivě zvrátí. Dále čtěte: Se zaschlými kapkami ve sprše si poradí tři kuchyňské ingredience.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Revoluce v ukládání dat. Vědci představili zbrusu novou technologii v podobě grafenového disku

Stáří se u koček projevuje i vypadáváním zubů. Je třeba...

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Zavřít reklamu