Pohlídejte si, co v zimě skladujete venku v dílně. Barvy i lepidla mrazy zničí

Exterier 13. ledna 2021 | 13:30 — Marie Drahá
Mít dílnu v domě, kde se alespoň částečně přes zimu topí, je velká výhoda. Nízké teploty totiž většině uskladněných věcí nesvědčí. Při troše neopatrnosti o ně můžete přijít.
Další 4 fotografie v galerii
V nevytápěných prostorách je možné skladovat pouze nářadí a stavební materiál / Pixabay

Příkladem jsou natěračské barvy, jejichž zbytky skladuje řada lidí v garáži či v zahradním domku. Už při teplotách pod bodem mrazu se však u malířských barev poškodí jejich struktura a takzvaně vymrznou. Nepomůže jim ani následný přechod do tepla. Barvám svědčí teplota nad 5 °C, promrzlé barvy je už podle odborníků nejlepší zlikvidovat. Výjimku tvoří pouze fasádní barvy, které dobře snášejí teploty hluboko pod bodem mrazu.

Laky, oleje i lepidla rychle ztrácí kvalitu

Podobné je to s laky nebo olejovými nátěry, které rovněž obsahují pojidlo nebo ředidlo. Podle výrobců je lze přechovávat do teploty -10 až -15 °C. Znalci však varují, že vliv na viskozitu mají i vyšší teploty. V případě olejů totiž dochází k zrnitosti, což velmi zhoršuje jejich kvalitu. Nepomůže ani to, když necháte časem promrzlý olej rozehřát. Vlivem nízkých teplot totiž olej ztrácí ochranné vlastnosti a přilnavost k povrchům.

Také lepidlům nejlépe svědčí pokojová teplota. Skladovat je můžete v prostorách s teplotou od 5 do 25 °C. Když promrznou, může se stát, že se nebudou dobře odpařovat a lepený spoj nebude držet. Pokojovou teplotu potom vyžaduje i samotná práce s lepidly.

Nářadí namočte do oleje či do nafty

Jak si poradit v případě stavebního materiálu? Cementu, betonové směsi ani spárovacím hmotám nízké teploty nijak nevadí. Měly by být uskladněny především v suchu a na místech, kde do nich nepronikne voda. Pobyt mimo dílnu nesvědčí ani nářadí ze dřeva a kovu. Podle babských rad jim prospěje, když kovové části namočíte přes zimu do technického oleje nebo do nafty. Dále čtěte: Kam a jak schovat popelnici, aby do ní nepršelo a nehyzdila okolí domu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Báječné koupání uprostřed zimní inverze. Ve střední...

Nechte se unést okouzlujícími výhledy a vydejte se po...

Zavřít reklamu