Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také jedlé a léčivé
V klasické venkovské zahrádce mají vždy zastoupení tradiční květiny, jež doplňují léčivky a nezřídka také ovoce a zelenina. Půvab jí dodává skutečnost, že na první pohled vypadá bez řádu. Venkovský styl je přírodní, rozvolněný a rozhodně nepůsobí usedle. A v tom právě tkví jeho kouzlo.
Kopretiny do vázy, lichořeřišnici na talíř
Na slunných stanovištích se nejvíce daří pivoňkám, vlčímu máku, srdcovce nádherné i slunečnicím. Tyto druhy květin se ostatně řadí k těm nejkrásnějším, které se na venkovských záhonech nejčastěji objevují. Často je doplňují velkokvěté kopretiny nebo lichořeřišnice větší, jejíž květy jsou jedlé a hodí se na moučníky i do salátů. Oblíbené jsou rovněž levandule, dokážou totiž zahnat otravný hmyz.
Zapomínat bychom neměli ani na další trvalky. Velké oblibě se těší třapatka, zavinutka, vrbina, také orlíček, zvonek nebo stračka. Na záhon venkovské zahrady se ale hodí také plaménky, krásenky, jiřinky, samozřejmě i nejrůznější odrůdy růží. Pokud chcete pojmout svou zahrádku tematicky, zkuste si na ní zřídit motýlí záhon nebo kout, který potěší opylovače.
Z bylinek zaujme kontryhel i měsíček
Žádná venkovská zahrádka se pak neobejde bez bylinek, které najdou uplatnění při nejrůznějších neduzích i v kuchyni. Hodí se mít po ruce šalvěj, heřmánek, mátu i meduňku. Záhon vám provoní rozmarýn, dobromysl, kontryhel, heřmánek nebo měsíček, který jej zpestří nádherně zbarvenými oranžovými květy.
Venkovská zahrada je nejkrásnější v období květu. Hodí se pro vazbu nejrůznějších kytic, kterými si můžete pravidelně zdobit jídelní kout. Je ideálním příkladem toho, jak propojit estetickou a užitkovou funkci zároveň. Dále čtěte: Jak zabránit tomu, aby jarní mrazíky zničily úrodu i květinové záhony.