Houpací síť je atrakcí každé zahrady. Víte, jak ji pověsit, aby byla pohodlná a zároveň i bezpečná?

Exterier 01. května 2018 | 10:06 — Marie Drahá
Jako na dovolené v Brazílii si můžete připadat, když si na na terasu nebo do zahrady pověsíte houpací síť. Není to přitom nijak drahá záležitost. Dá se pořídit už za několik stovek korun. Síť oživiví jakýkoliv nudný exteriér a věřte, že se vmžiku stane atrakcí.
Dalších 5 fotografií v galerii
Doma jako na dovolené? Někdy stačí maličkost. / Shutterstock

Jen tak si polenošit nebo na půl hodinku po obědě zdřímnout je více než lákavá představa. Lepší variantou než pohovka v obýváku nebo na terase může být houpací síť neboli hamaka. Pohodlná bude ovšem jen v tom případě, že ji správně zavěsíte. Je třeba se držet následujících zásad.

Jakou vybrat?

Rozmyslete si, kdo a kdy bude síť využívat. Jestli ji máte sami pro sebe, stačí si pohlídat nosnost a zvolit design dle vlastního vkusu. Pokud víte, že by se mezi dětmi strhla každou chvíli o hamaku bitka, zvolte raději rodinnou síť. Pro partnery bude ideální na romantické večery síť pro dva. Romantiku na terase vytvoříte za pár korun. Co si na ni nesmíte zapomenout pořídit, jsme psali zde. Možná byste rádi, aby síť zkrátka jen doplnila a oživila prostor na terase? V tom případě zvažte, zda více nevyužijete závěsné houpací křeslo. Zabere navíc méně místa.

Kam ji zavěsit?

Ideální je napnout síť na zahradě mezi dva stromy, vyjímat se ale bude skvěle i na terase pověšená mezi dvěma trámy. K věšení mohou posloužit také starší železné tyče, které původně držely šňůry na prádlo. Neobejdete se ovšem bez fixačních sad. Někdy bývají součástí balení, jindy je třeba je dokoupit. Jestli po hamace toužíte, ale nemáte ji kam zavěsit, stačí si pořídit stojan. Pomocí něj umístíte síť prakticky kdekoliv. Jen se připravte na to, že na rozdíl od poměrně laciné sítě samotný stojan vyjde na několik tisíc korun.

Do jaké výšky?

Řada lidí často přemýšlí nad tím, do jaké výšky síť zavěsit. Odhadnete ji jednoduše. Vzdálenost, mezi kterou chcete síť napnout, vydělíte dvěma. Aby se vám v síti dobře leželo, musí být totiž hezky prověšená jako banán. Pokud je lano delší, jednoduše jej utažením zkrátíte. Krátké naopak na obou koncích nadvážete provazem. Sítě pro jednoho mívají obvykle hmotnost od 90 do 150 kilogramů.

Co je pod sítí?

Síť většinou bývá zavěšená v takové výšce, abyste si do ní mohli pohodlně vlézt. Občasný pád tak sice může být nepříjemný, ale nikoliv životu nebezpečný. To se ovšem netýká hamak, které byste umístili nad betonovou nebo vydlážděnou terasu! Dbejte na to, aby byl povrch pod sítí pokud možno bezpečný. Pokud to není trávník, zvažte zjemnění dlažby venkovním koberečkem. Nikdy nevěšejte síť nad betonové hrany!

Hamaky se vyrábějí nejčastěji z bavlny, tak aby odpočinek na nich byl nanejvýš příjemný a pohodlný. Některý materiál bývá dokonce odolný vůči slunečnímu záření, větru či dešti. Sítě se obvykle dají vyprat v pračce.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velikonoce Honzy Čenského: Pohádková princ nejen zpíval, ale i zachraňoval

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu