5 nejčastějších mýtů, které kolují o dřevostavbách. Jak je to doopravdy?

Exterier 30. června 2017 | 10:09 — Anna Novotná
Popularita dřevostaveb se v Česku rok od roku zvyšuje, přesto jim jejich pověst pořád kazí spousta mýtů a pověr. Nedůvěra, která kolem dřevostaveb panuje, přitom často pramení především ze zavádějících nebo notně zastaralých informací.
Další 2 fotografie v galerii
Kolem dřevostaveb panuje řada mýtů / Shutterstock

Dřevostavba má menší životnost než tradičně zděný dům, domy ze dřeva snáze shoří, dřevostavby mají horší akustiku než zděné domy, v dřevostavbách se častěji objevuje vlhkost a plíseň, v dřevostavbách je problém něco zavěsit na stěnu. To je 5 nejčastějších mýtů, které o dřevostavbách kolují. Opak je ale pravdou.

1. mýtus: Dřevostavba má menší životnost než zděný dům

Dobře postavená dřevostavba má životnost 100 až 150 let, přičemž zásadně záleží na kvalitě provedení. Kvalitně postavené dřevostavby jsou tak co do životnosti rovnocenným sokem tradičně zděných domů. Je ale třeba mít na paměti, že některé vnější vlivy dům poškodí bez ohledu na stavební materiál. Například vzlínavost vody je nepřítelem každého objektu, ať je vybudován z jakéhokoliv matriálu.

2. mýtus: Dům ze dřeva snadněji shoří

Dřevo jako každý materiál při určité teplotě opravdu hoří, ale technická norma konstatuje, že dřevěné konstrukce jsou požárně odolné. Proč? Tento fakt sice zní trochu paradoxně, ovšem vysvětlení je velmi jednoduché. Zuhelnatělá povrchová vrstva dřevěných konstrukcí, která vzniká při požáru na nosných prvcích (trámech), brání dalšímu ohoření (u objemných dřevěných prvků pronikne oheň do zhruba dvou až třícentimetrové hloubky a jeho další postup se výrazně zpomalí či zastaví, neboť povrchová vrstva zuhelnatí a brání přístupu kyslíku). Při požárech je nejnebezpečnější vybavení interiéru a jeho vzplanutí, čili nábytku, textilu a spotřebičů. A toto nebezpečí je identické u dřevostaveb i domů zděných.

3. mýtus: V dřevostavbě je všechno slyšet

I u dřevostaveb je možné dosáhnout takového akustického komfortu, jaký je přisuzován zděným budovám. Akustický komfort je u dřevostaveb určován akustickými parametry základních konstrukcí a detaily jejich propojení. I zde platí, že výsledek je závislý na nejslabším článku, ze kterého je celek složen – třeba dveří. Díky stále kvalitnějším moderním materiálům si ale dřevostavby snadno poradí i s přísnými akustickými požadavky norem.

4. mýtus: Dřevo rychle zplesniví, a napadnou ho červotoči

Podle odborníků neexistuje žádný důvod, proč by se v dřevostavbách objevovala vlhkost a plíseň častěji než ve zděných stavbách. Problematika plísní je v jakékoli budově způsobena špatným návrhem, nekvalitním provedením, nebo nevhodným způsobem užívání stavby. Problémy s plísněmi na stěnách odbourá především důsledná projekční příprava dřevostavby, jelikož plísně se zde nejčastěji objevují kvůli nízké povrchové teplotě stěn v interiéru. A právě technologie konstrukčních izolovaných panelů tento problém zcela eliminuje, jelikož součinitel prostupu tepla obvodových stěn dřevostaveb vysoce překračuje požadavky tepelné ochrany budov.

A co se týče dřevokazných hub, červotočů a jiných škůdců, ti mohou pro dřevostavbu představovat nebezpečí pouze při nedostatku zkušeností při výstavbě (obvykle při výstavbě svépomocí), nebo při zanedbání pravidelné údržby. Základem ochrany je zvládnutí principů takzvané konstrukční ochrany dřeva, které zamezují vnikání vlhkosti do dřevěných konstrukcí a nežádoucímu proudícímu vzduchu, který také obsahuje nemalý podíl vlhkosti.

5. mýtus: V dřevostavbách je problém cokoliv pověsit na stěnu

Nejde o problém dřevostaveb, nýbrž konstrukčního systému a použitých materiálů. Pokud použijete správný materiál, je pak úplně jedno, kde pověsíte skřínku, poličku, závěs, obraz atd. Musíte jen dodržovat návod na používání domu, aby nedošlo k narušení technologické konstrukce a samozřejmě také sítí (elektřina, voda, plyn, topení…).

Výhody dřevostavby v kostce:

  • rychlost výstavby
  • možnost stavět i v zimě
  • možnost nastěhování ihned po dokončení výstavby
  • ekologičnost
  • energetické úspory
  • dřevo patří jako jediný stavební materiál k obnovitelným zdrojům
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu