Plevel z chodníku odstraníte jednoduše i bez zbytečné chemie

Exterier 03. července 2019 | 17:50 Marie Drahá
Pryč jsou ty časy, kdy jsme museli pracně kleknout na kolena a plevel ve spárách chodíku vydloubávat ručně. Dnes si stačí pořídit speciální kartáč, který veškerou práci odvede za vás. Nechce se vám za něj utrácet peníze? Pak vyzkoušejte alternativy nebo babské rady, které fungují.
Dalších 6 fotografií v galerii
Zbavte se plevelu raz dva / Shutterstock

Nejúčinnějším prostředkem na hubení plevelu jsou postřiky s herbicidy. Faktem však je, že se tyto pesticidy dostávají po dešti do půdy i spodních vod. Naštěstí od nich v posledních letech řada majitelů upouští. Nasnadě jsou totiž jiné alternativy a některé doslova za hubičku.

S kartáčováním se začíná už na jaře

Se spáry v chodnících si jednoduše poradí speciální kartáč s násadou. Jeho hlava je osazena štětinami z ocelového drátu a dokáže odstranit mech i drobný plevel. Stejně dobře však může posloužit starý „rejžák“ či jný kartáč s drátěnými hroty. S kartáčováním je vhodné začít už na jaře, kdy plevel teprve začíná bujet. V okamžiku, kdy se kořeny rozrostou a uchytí, už totiž přestává být tato varianta tolik účinná.

Horká voda i napářka fungují stoprocentně

A přichází na řadu metoda, kterou používaly už naše babičky: horká voda. Plevel stoprocentně zahubí, takže seschne a už jej stačí z chodníku jen smést. Protože nezlikviduje kořeny, je nutné proces opakovat pravidelně. Podobný účinek má také napařování. Jsou lidé, kteří používají k vyčištění chodníků čisticí parní přístroj nebo dokonce napařovací žehličku.

Voda z brambor? Nasolíte si půdu

Plevel ve spárách zahubí také voda z brambor, mýdlová nebo jarová voda. Z hlediska životního prostředí však tyto varianty nelze doporučit. Bramborová voda obsahuje sůl, která se dostává do půdy. A ani saponáty pochopitelně okolí domu ekologicky neprospívají. 

Ocet je levný a účinný

Lepší variantou je rozhodně lihový nebo vinný ocet, z nějž vyrobíte roztok s vodou v poměru 1 : 3. Stačí jej nalít do rozprašovače a postříkat jím veškeré spáry, kde bují vegetace. Tato varianta je levná, netoxická a také poměrně účinná. Hodně odolné plevele je však nutné zlikvidovat několikrát. Mezi další zajímavé tipy, které stojí za pozornost, jsou dále přímá aplikace kukuřičného škrobu nebo roztok modré skalice. Jak se zbavit nežádoucích živočichů v zahradě, vám poradíme zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Zavřít reklamu